V zasnežený štvrtok si žiaci zo školského klubu spolu s rodičmi, či starými rodičmi boli oddýchnuť v termálnom kúpalisku Meanderpark Oravice. Žiaci sa dozvedeli o výhodách, najmä tých zdravotných, ktoré prináša kúpanie sa s geotermálnou vodou. Spolu sme si oddýchli, využili sme masáže, morský kúpeľ. Načerpali sme nové sily. Ďakujeme aquaparku Meanderpark Oravice za príjemne strávený čas. Veríme, že si čoskoro túto akciu zopakujeme.
Žiaci 9.A. sa rozhodli, že ukážu mladším spolužiakom ako príbehy Vnímajkov dokážu viesť k vzájomnému rešpektu a prijatiu. Cez jednotlivé postavy môžu vnímať to, čo je dôležité, že každý z nás je jedinečný a výnimočný. Ako prvá sa so svojím príbehom predstavila Tmejka, ktorá síce nevidí, ale veľmi jej pomáhajú rodičia a vodiaci psík, ktorý je jej očami. Pri čítaní sedela medzi deťmi Vnímajka Tmejka, ktorá im pomáhala lepšie pochopiť a vnímať jej príbeh, že každý z nás je iný a v niečom výnimočný. Tešíme sa na ďalšie rozprávanie Chcejka, Boľka, Inky a Veselky.
Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy - INEKO zverejnil aktuálne rebríčky najlepších základných a stredných škôl na Slovensku. Hlavným cieľom ich projektu je poskytnúť širokej verejnosti informácie o dosahovaných výsledkoch škôl. Pre hodnotenie škôl bolo použitých čo najviac ukazovateľov ktoré sú evidované na celoslovenskej úrovni a majú objektívny charakter. (napr. Testovanie 5, Testovanie 9, umiestnenie žiakov v súťažiach a olympiádach...)
Údaje pre tento projekt poskytovali inštitúcie, ktoré zabezpečujú celoslovenské certifikované merania a to:
NÚCEM – Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania,
MŠVVaŠ SR – Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR,
ÚIPŠ – Ústav informácií a prognóz školstva,
ŠŠI – Štátna školská inšpekcia,
ÚPSVaR – Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny,
EXAM – firma zaoberajúca sa hodnotením kvality a efektívnosti vzdelávania, hodnotením, a testovaním žiakov.
Podľa kritérií projektu boli bodované školy, ktoré mali za posledné štyri roky spolu aspoň 80 absolventov (cca 20 končiacich žiakov za jeden rok), na Slovensku je spolu takýchto základných škôl 731.
Ako sme teda dopadli?
V celkovom bodovom hodnotení sme získali 7,4 bodu z 10 bodov.
Naše celoslovenské umiestnenie je na 132. mieste z 731 hodnotených škôl.
Hodnotenie v rámci Žilinského kraja, naša škola – 21. miesto zo 123 hodnotených škôl v kraji, teda približne v prvej šestine škôl.
V rámci regiónu Orava – 4. miesto z oravských škôl.
Hodnotenie v rámci okresu Tvrdošín, ZŠ s MŠ Liesek – 2. miesto.
O projekte INEKO informuje aj článok v regionálnych novinách „MY“ zo dňa 7.2.2023.
Na hodinách literatúry sme sa učili, čo je bájka. Aby sme si to lepšie zapamätali, každý napísal svoju bájku tak, aby jej idea = ponaučenie bolo jedno zo slovenských prísloví. Vznikli tak triedne zbierky bájok. Čo na ne poviete?
V utorok 31.1. sme dostávali hodnotenie za prvý polrok. Niektorí spolužiaci sa potešili zo svojich úspechov, a niektorí si snáď povedali, že to nabudúce bude lepšie. Ale aj tak to bol super deň v škole, lebo naši deviataci mali opäť výborný nápad – pripravili pre nás deň v prestrojení. Ráno sme prišli do školy preoblečení do masiek (ako žiaci prvého stupňa, ktorých čakal karneval), ale my na druhom stupni sme sa päť hodín učili. Počas šiestej hodiny sme sa stretli v telocvični, aby sme sa spoločne zabavili. Téma prestrojenia bola zaujímavá – žiaci celej triedy mali predstavovať postavy jednej rozprávky. Boli sme tvoriví a tému sme trochu pozmenili. Žiaci niektorých tried síce predstavovali jeden tím ale nie rozprávkový. Piataci z 5.A predstavovali futbalový tím, jeho súčasťou boli futbalisti s rozhodcom, roztlieskavačkami a tiež zdravotníkom. Šiestaci zo 6.A tvorili veľkú skupinu mimoňov a ich spolužiaci zo 6.B sa predstavili ako farma s pilčíkmi, poľnohospodármi aj so zvieratkami. Siedmaci boli tiež kreatívni, žiaci 7.A sa predstavili ako ochranné komando a ich rovesníci zo 7.B nám ukázali veselé babičky – ako z filmu Babovřesky. Celé to uzavreli organizátori deviataci, ktorí vystúpili ako šmolkovia aj s Gargamelom. Každá trieda sa ostatným predstavila, a potom sme si aj spoločne zatancovali. Potešilo nás, že sa k nám pripojili v prestrojení aj naši triedni učitelia. Ďakujeme deviatakom – SUPER DEŇ!
Fašiangy sú symbolom veselosti, zábavy a hlavne obdobím karnevalov. A takýto fašiangový karneval nechýbal ani v našej škole. Ním sme ukončili prvý polrok, ktorý otvorili naše pani učiteľky varením tanečnej čokolády. Deti sa predviedli v pekných a zaujímavých maskách. Počas karnevalu si zaspievali, zasúťažili i zatancovali. Prežili sme spolu jedno čarovné, rozprávkové dopoludnie plné radosti, z ktorého sme načerpali energiu do ďalšieho polroka. O rok sa tešíme opäť!!!
Hurá máme sneh! Konečne sme sa dočkali a mohli opäť po dlhšej prestávke zorganizovať „Zimné radovánky .“ Šantenie na snehu malo rôzne podoby, ak napríklad vytvorenie najvyššieho stĺpu, vytvorenie vlastného anjelika a podpísať sa k nemu, triafanie snehovými guľami na terč, slalomový beh v snehu, prekážková dráha a nesmelo chýbať stavanie snehuliakov. Pre našich súťažiacich bola na konci nachystaná sladká odmena s teplým čajíkom.
V stredu 18.01.2023 sa štvrtáci a piataci zúčastnili medzikontinentálneho hovoru medzi Európou a Afrikou, ešte bližšie medzi Slovenskom a Keňou a úplne najbližšie medzi Lieskom na Orave a Barsaloi v Samburu.
V tejto farnosti od septembra 2022 pôsobí kňaz Marián Kašaj, ktorý sa v tejto oblasti venuje misijnej činnosti. Vďaka hovoru, videu a prezentácii, ktorú nám zaslal, sme sa dozvedeli veľa nového. Aspoň čiastočne sme mohli vidieť a porovnať život v Keni a na Slovensku. Spoznali sme aj nových kamarátov. V závere sa pán farár poďakoval za finančný príspevok, ktorý bol získaný v rámci aktivít misijného týždňa (misijný jarmok, misijné koláčiky) na našej škole a zaslaný na podporu misijnej činnosti v tejto oblasti.
Aj keď je Liesek na Orave od Barsaloi v Samburu vzdialený vzdušnou čiarou 5 595 km, predsa sme si blízko. Viera, modlitba a pomoc druhým buduje mosty a skracuje vzdialenosti. (Marián Kašaj)
Video o farnosti Barsaloi si môžete pozrieť na nasledujúcom linku:
https://www.youtube.com/watch?v=8cenoWnxzVc
Informácie si môžete prečítať v priloženej prezentácii.
Dňa 11.01.2023 sa v našej škole uskutočnila aktivita pod názvom: „Aj ja chcem vedieť poskytnúť prvú pomoc“. Zúčastnili sa jej žiaci 4., 7. ročníka a členovia krúžku Mladý záchranár. Žiaci boli oboznámení so základnými zásadami prvej pomoci, potrebnými pri riešení rôznych životných okolností a rôznych druhov zranení. Súčasťou akcie bol aj praktický nácvik prvej pomoci – kardiopulmonálna resuscitácia aj s pomocou automatického externého defibrilátora (AED), uvoľnenie cudzieho telesa z dýchacích ciest, stabilizovaná a protišoková poloha, zastavenie krvácania a obväzovanie. Žiaci sa od inštruktoriek prvej pomoci zo Slovenského červeného kríža z Dolného Kubína dozvedeli veľa zaujímavého a hlavne sa utvrdili v presvedčení, že vedieť poskytnúť prvú pomoc je veľmi dôležité a potrebné.
Na hodinách techniky v prvom polroku tohto školského roka žiaci vyrábali rôzne druhy výrobkov z dreva, papiera, látky, polystyrénu, pedigu (materiálu na pletenie košíkov). Žiaci pri svojej práci trénovali svoju trpezlivosť, tvorivosť, samostatnú prácu, manuálnu šikovnosť, pomáhali si pri práci navzájom. Predmet technika by mala predovšetkým rozvíjať manuálne zručnosti žiakov, pretože sú potrebné v každej oblasti ľudského života.
V nedeľné popoludnie 11. decembra 2022 sa z Kultúrneho domu v Liesku, konkrétne z vianočnej cukrárne, šírila vôňa vianočného punču, napečených koláčikov, waflí a oblátok so šľahačkou.
To však nebolo všetko. Na pódium, okrem moderátorov, prišla stuhou previazaná škatuľka. A v nej bola, bola, bola, bola ... . Bambuľka? Nie. Neuhádli ste. V stuhou previazanej škatuľke bola ukrytá Vianočná akadémia, ktorej obsahom bolo množstvo darčekov – vystúpení, ktoré pripravili učitelia, deti a žiaci našej materskej a základnej školy.
Dňa 6.12. 2022 sme s našou pani učiteľkou a maminami piekli vianočné pečivo - perníčky, linecké koláčiky a medvedie labky. Popri tom nás pani učiteľka naučila, ako sa robia tie najlepšie trubičky na svete. Bolo super pochutiť si na vlastnoručne upečenej a vytočenej trubičke a ešte tá šľahačka v nej...Pečivo sme zabalili a predávali na Vianočnej akadémii. Naučili sme sa, že bez práce nie sú koláče a práca sa dá robiť aj s láskou a úsmevom.
V dňoch, 1.- 2. 12. 2022 sme sa s odhodlanými dvadsiatimi piatimi ôsmakmi a deviatakmi - birmovancami vybrali do Vysokej nad Uhom za bl. Ankou Kolesárovou. Autobus bol plne vyťažený, - spolu s kamarátmi, ôsmakmi a deviatakmi zo ZŠ Štefana Šmálika z Tvrdošína sme vytvorili riadnu partičku. Našu príjemnú zostavu dopĺňal františkánsky brat Ján de la Salle 😊 V autobuse i všade inde nebolo o smiech, či zábavu núdza.
V prvý deň sme navštívili Košice, našim cieľom bol majestátny Dóm sv. Alžbety. Žinenkovo - spacákovo – pútnický nocľah v Gymnáziu Tomáša Akvinského sme si poniektorí vychutnali až do tretej ráno.. Hm... veru, v tú noc bolo spanie iba nácvikom. 😊
Na druhý deň, po raňajkách, sme pokračovali v našej púti, smerovali sme do Vysokej nad Uhom.
Bezmobilovo vybavení 😊 sme po dvojhodinovej jazde autobusom vystúpili priamo pred Domčekom. Celým programom našej duchovnej obnovy nás spolu so svojím animátorským tímom sprevádzal priateľský o. František. Prednášky, aktivity, hry, svedectvá, sv. omšu i samotný čas pri hrobe bl. Anky si budeme navždy pamätať... BOHU CHVÁLA A VĎAKA!
ĎAKUJEME rodičom, že tento vzácny čas a vzácne miesto dopriali svojim deťom. ĎAKUJEME nášmu p. farárovi Dušanovi za štedrý milodar/príspevok 400€. ĎAKUJEME vedeniu školy i celému učiteľskému zboru za podporu. ĎAKUJEME všetkým, ktorí sa o nás v Gymnáziu Tomáša Akvinského v Košiciach, tiež v Pastoračnom centre Domček vo Vysokej nad Uhom postarali, podarovali nám prístrešie i milé prijatie. Nuž, a napokon ĎAKUJEME za dar našich nových, nezabudnuteľných kamarátov z Tvrdošína.
Mgr. Bea Stasová
V tento adventný čas sa snažíme aj o to, aby sa deti trošku zamysleli nad adventom. Každý deň majú možnosť plniť úlohy, ktorých cieľom je uvedomiť si hodnotu rodiny, že doma treba pomáhať, že je potrebné vedieť sa zrieknuť niečoho obľúbeného, že aj účasť na sv. omši je dôležitá, že aj priateľstvo má veľkú hodnotu. Na nástenke máme kresbu sv. rodiny a za každú splnenú úlohu sa na kresbu nalepí farebný tvar z papiera. Dúfame, že na konci adventu ešte pred prázdninami bude celá kresba pekná farebná vďaka našim žiakom, ktorí usilovne a vo veľkom počte plnia dané úlohy.
A k tejto príprave pomáhajú aj rorátne sv. omše, na ktoré sme prizvali aj žiakov. Mnohí sa s nadšením so svojimi lampášikmi a sviecami zúčastňujú týchto sv. omší. A po nich ich čakajú v škole raňajky – teplý čajík a vianočka s maslom a lekvárom. A verte, je to úžasný, hrejivý a dojímavý pohľad na plnú triedu raňajkujúcich detí.
Pamätáte sa ešte na chvíle, keď sa z Vás stali prváci? Spomínate si na pocity, ktoré ste prežívali, keď ste prvýkrát vstúpili do budovy základnej školy? Asi mnohí z nás by odpovedali, že to bolo dávno, že tie spomienky postupne vybledli.
Na tieto otázky by určite a celkom presne vedeli odpovedať naši tohtoroční prváci, pretože to majú v čerstvej pamäti. Do školy chodia pravidelne každé ráno už tri mesiace.
Rozhodli sme sa preto zistiť, ako všetky svoje povinnosti zvládajú a či ich už môžeme považovať za naozajstných školákov. Preto sme pre nich pripravili spoločenské popoludnie s názvom „Pasovanie prvákov. V piatok 25.11.2022 sa na ňom zúčastnili všetci prváci spoločne so svojimi rodičmi a triednymi učiteľkami J. Belvončíkovou a M. Železňákovou.
V prvej časti tohto podujatia prváci plnili rôzne úlohy, ktoré mali preveriť ich znalosti a zručnosti nadobudnuté v škole. K úlohám patrili: skladanie slov, viazanie šnúrok na topánkach, určovanie geometrických tvarov, hádzanie loptičky na cieľ, ťahanie ťažkého nákladu, určovanie farieb v angličtine, triafanie cukríka do fľaše, prekážková dráha, skladanie oblečenia a pitie nápoja. Deti pracovali v štvorčlenných skupinkách a za každú zvládnutú úlohu dostali na kartičku pečiatku.
Rodičia mali možnosť z balkóna telocvične sledovať, ako sa ich ratolestiam darí a pri tom sa mohli občerstviť v našom bufete voňavou kávou, čajom a chutnými koláčikmi, ktoré pre nás upiekla pani B. Kabáčová.
Druhá časť bola pre všetkých slávnostná, pretože po splnení všetkých úloh mohli byť naši prváci pasovaní za naozajstných prvákov. Slávnostný akt pasovania uskutočnil riaditeľ školy p. M. Šprlák. Deti na pamiatku dostali na krk podkovičku pre šťastie a do ruky Pasovací dekrét, ktorý im bude pripomínať túto krásnu chvíľu.
Toto zaujímavé podujatie pripravili pre svojich malých kamarátov žiaci ôsmych ročníkov po vedením p. zástupkyne E. Kabáčovej a p. uč. M. Vojtkovej. Ôsmaci mali pod patronátom jednotlivé stanovištia, a zároveň zhotovili výzdobu telocvične. P. uč. G. Paliderová sa postarala o hudbu a krásne fotografie, ktoré si môžete pozrieť na našom webe. Dotvoriť atmosféru podujatia v country štýle pomohol aj p. T. Chovančák, ktorý nám zapožičal balíky sena, bez ktorých by to nemalo správny „šmrnc“.
Veríme, že prváci prežili spoločne s nami veselé i slávnostné chvíle, na ktoré budú dlho spomínať. Zároveň dúfame, že pasovanie prvákov sa v našej škole stane každoročnou tradíciou.
Miroslava Vojtková, učiteľka
V stredu 16.11. sa žiaci 1. – 5. ročníka stretli v škole, aby spolu strávili príjemné popoludnie a aj sa trošku zabavili rôznymi aktivitami, prostredníctvom ktorých sme sa im snažili priblížiť niektorých najznámejších svätých. Hneď pri vstupe sa naučili spievať refrén piesne Môžeš svätým byť, potom si prečítali niekoľko citátov svätých a snažili sa zapamätať meno aspoň jedného svätého. Aktivity boli rôzneho charakteru, každého niečo zaujalo – hľadať kľúče medzi loptičkami (sv. Peter), loviť udicou ryby (Pán Ježiš), vyfarbiť maľovanku (obrázok sv. Lukáša), skladať puzzle (obrázok sv. Martina), zdolať prekážkovú dráhu s previazanými očami (sv. Lucia), napísať svoje meno hlaholikou (sv. Cyril a sv. Metod), ochutnať rybaciu nátierku (sv. Andrej, apoštol). Žiakom pri plnení úloh veľmi ochotne pomáhali žiaci 8.A a 9.A triedy, za čo im ďakujeme.
My, žiaci 6. ročníka, sme sa od 7. do 11. novembra 2022 zúčastnili plaveckého výcviku v Tvrdošíne. Prvý deň nás milé pani inštruktorky rozdelili do troch skupín podľa toho, ako dobre sme vedeli plávať. Na konci týždňa sme už všetci plávali rôzne štýly, napr. kraul alebo znak. Tí, ktorí boli na začiatku zaradení do skupiny neplavcov, sa napokon stali takmer najlepšími plavcami. Vždy sme sa vracali späť unavení, ale zato spokojní so svojím výkonom. Ďakujeme všetkým, ktorí nám dopriali takýto úžasný zážitok!
Strom. Slovo, ktoré symbolizuje životnú silu, súdržnosť, krásu. Korene stromu života siahajú do hĺbky zeme, čím prijímajú výživu od Matky Zeme a jeho vetvy siahajú až do neba, kde získavajú energiu zo Slnka. A práve učivo o stromoch a najmä ich využitie v živote človeka žiakom 2.B priblížil stolár pán Dušan Janoštin. Dňa 15.11.2022 žiaci v priestoroch stolárskej dielne získali nové poznatky o spracovaní dreva, výrobe a použití dosiek, povrchovej štruktúre a farebnosti dreva. Žiaci pozorovali odmeranie a pílenie dosiek na moderných stolárskych strojoch nevyhnutné pre výrobu časti nábytku, ako aj skladanie jednotlivých komponentov novej kuchyne. Vnuk pána stolára Duško Janoštin následne deťom ukázal svoje vlastnoručne vyrobené drevené predmety, prostredníctvom ktorých už teraz získava zručnosť pri opracovaní dreva. Jeho šikovnosť sa prejavila aj pri ukážke využitia elektrického skrutkovača, ktorý si postupne vyskúšali niektorí chlapci. No ani dievčatá sa nedali zahanbiť a skúsili si to. Odmenou pre každého žiaka bol Duškom vyrobený farebný drevený smajlík a snehuliak. Sladké pohostenie rodinou pána Janoština bolo pekné ukončenie zaujímavej exkurzie. Rodine prajeme veľa pracovných a rodinných úspechov. Cestu do školy si žiaci spestrili určovaním a pomenovávaním stromov, okolo ktorých prechádzali. Názvy ihličnatých stromov určovali najmä podľa šišiek na stromoch. Pozorovali a vyskúšali si dokonca let semien javorového stromu. V triede si žiaci na záver v skupinách zopakovali školské výrobky vyrobené z dreva nevyhnutné pri vyučovaní: stolička, tabuľa, ceruzka, lavica.
Krátke video: ,,Ako rastie strom“ bolo úvodom besedy o strome, ktorá sa uskutočnila dňa 10.11.2022. Lesník p. Michalec prostredníctvom hádaniek žiakom1.stupňa priblížil jednotlivé druhy stromov. Následne zdôraznil ich význam pre človeka: ako je výroba kyslíka, oddych, tôňa, plody, využitie dreva na výrobu nábytku, papiera, hudobných nástrojov, rôznych pomôcok, sušenie kvetov stromu na čaj a na palivo. Spomenul, že zoskupenie viacerých stromov nám tvorí les, ktorý poskytuje zvieratám úkryt a potravu. Stromy v lese koreňmi spevňujú pôdu, sú ochranou vodných tokov. Beseda pokračovala poznávaním ihličnatých a listnatých stromov pomocou jednotlivých vetvičiek a konárikov. Pán Michalec žiakom ukázal aj časť kôry pokrytú smolou, ktorou si strom chráni svoj povrch, rozličné semená stromov ako aj časť pníka s letokruhmi určujúce roky stromu. Žiaci nové poznatky získavali zážitkovo tak, že hmatom skúmali kôru, ihličie, ohybnosť prútia, ovoniavali semienka, ihličie, zrakom porovnávali vetvičky, počúvali šuchot lístia. Získané poznatky si žiaci následne utvrdzovali v skupinách utvorených podľa určeného zadania. Pán Michalec deťom porozprával o súťaži pod názvom ,,Najkrajší strom Slovenska“ ako aj o tom, že u nás rastie strom kráľov- Lipa. Potešilo ho a pochválil žiakov tretieho ročníka za veľmi dobré vedomosti z prírodovedy. Úplnou bodkou za zaujímavou besedou bol veľký potlesk pánovi Michalcovi, ktorý žiakom neustále počas besedy zdôrazňoval ochranu životného prostredia, ktoré musíme chrániť všetci. Niektoré triedy po besede pokračovali vo vyučovaní s lesnou tematikou. Tvorili jesenné stromy v hmle, spievali piesne, čítali príbehy o lese a lesných zvieratkách, počítali lesné príklady alebo výtvarne zachytili zaujímavosti z besedy.
Posledný októbrový deň bol priam stvorený na turistiku. V Tatrách členov Turistického krúžku privítalo slniečko a takmer letné teploty. Od Štrbského plesa sme sa najskôr vydali Mlynickou dolinou za jedným z najkrajších tatranských vodopádov s názvom Skok. Tam sme si oddýchli, načerpali novú silu a aby sme toho v našich nádherných veľhorách videli čo najviac, ďalším cieľom bolo Popradské pleso. Nachodených viac ako 20 km, boľavé nohy a u niektorých aj otlaky... no po návrate do autobusu opäť plní energie. Toto sú naši turisti, na ktorých sme hrdí, že aj počas prázdninového dňa sa rozhodli vymeniť pohodlie za fyzicky náročný a únavný, no napriek tomu krásny deň plný zážitkov.