Hlavné menu

  • Oznámenie o udelení dňa voľna riaditeľom školy

    klikni na odkaz: Riaditeľské voľno.DOC

     

  • Exkurzia do Osvienčimu

  • 15. žiacky ples

    Dňa 28. mája 2026 sme mali možnosť zorganizovať už 15. školský ples, ktorý bol pre nás, deviatakov, jednou z najvýznamnejších udalostí posledného školského roka. Po týždňoch príprav, plánovania a zdobenia priestorov sme sa konečne dočkali večera plného radosti, tanca a nezabudnuteľných zážitkov. Každý hosť si odniesol pekné spomienky.  Žiaci 9.A/B

  • Beseda o ochrane prírody a poľovníctve

    Žiaci 5. a 6. ročníka absolvovali začiatkom júna besedu na tému Ochrana prírody a poľovníctvo. Venovali sa im členovia Poľovníckeho združenia Skorušina z Liesku, páni Ján Rajman a Michal Kabáč. Pre žiakov veľmi zaujímavá a prínosná beseda sa uskutočnila v priestoroch obecnej poľovníckej miestnosti. Žiaci si rozšírili svoje vedomosti o lesnom ekosystéme o aktuálne regionálne informácie, množstvo zaujímavostí a rád týkajúcich sa pohybu a pobytu v prírode s ohľadom na jej ochranu. Spestrením besedy boli ukážky prírodnín, vábnička na srnce, aktivita zameraná na spoznávanie zvieracích stôp a ďalšie zaujímavosti. Miestnym poľovníkom patrí veľké poďakovanie za to, že ochotne venovali našim žiakom svoj čas a podelili sa s nimi o bohaté skúsenosti a osobné zážitky.

  • Mini ekosystém vo fľaši

    Žiaci 6. ročníka si spestrili vyučovanie biológie praktickou aktivitou, ktorá simuluje reálne ekosystémy so všetkým, čo k nim patrí – kolobehom vody, fotosyntézou, dýchaním, rastom a vývinom rastlín či rozkladom organických látok. Vytvorili „ekofľaše“ z rôznych prírodnín, ktoré objavili v okolí školy.  Podľa vlastnej fantázie ekosystémy vo fľašiach pekne naaranžovali, zavlažili a uzavreli. V súčasnosti žiaci svoje miniatúrne ekosystémy pozorujú a ak dodržali základné pravidlá ich zhotovenia, budú môcť dlhodobo sledovať procesy a zmeny, ktoré v nich prebiehajú.

  • Malí turisti a ich výlety

    Počas tohto školského roka sa z celkom malých turistov stali ozajstní turisti. Zdolali mnoho kilometrov a užili si krásy prírody. Počasie nebolo vždy ideálne, no deti si vždy pribalili to najdôležitejšie – dobrú náladu. Spoločný čas sme si vždy užili naplno. Prajeme Vám všetkým krásne prázdniny a už teraz sa teraz sa tešíme na ďalšie spoločné výlety.

  • Spoznávame a chutnáme ovocie

    V rámci „Školského programu ovocie a zelenina“ sa naša škola zapojila do skvelej aktivity s názvom „Ochutnávka pestrosti“. Organizovali sme ju v spolupráci so spoločnosťou LUNYS. V utorok 16. júna 2026 sa naše triedy premenili na objaviteľské dielne plné farieb, vôní a vitamínov. Celá akcia pozostávala z dvoch častí:
    - Vzdelávacia časť: Deti pomocou pracovných zošitov spoznávali rôzne druhy ovocných produktov. Naučili sa, prečo je dôležité jesť sezónne plodiny a ako vitamíny pomáhajú nášmu telu.
    - Ochutnávková časť: Po teórii prišla na rad tá najlepšia časť. Žiaci mali možnosť ochutnať čerstvo nakrájané kúsky rozmanitého ovocia a porovnať ich chute.

  • Výveska - Prijímacie konanie žiakov do 1. ročníka 2026/2027

  • Oznámenie o konaní VOLIEB DO RADY ŠKOLY

    Riaditeľ Základnej školy s materskou školou Liesek, Staničná 324/11, 027 12 Liesek, v súlade so zákonom č. 321/2025 Z. z. o školskej správe a o zmene a doplnení niektorých zákonov a na základe poverenia zriaďovateľa školy - Obce Liesek zo dňa 29.5.2026

    oznamuje, že voľby do Rady školy pri ZŠ s MŠ Liesek na volebné obdobie rokov 2026-2030 sa uskutočnia dňa  19.06.2026.

     

    Kategórie voličov

    Voľby sa vyhlasujú osobitne pre jednotlivé kategórie voličov:

      • zástupcovia zamestnancov základnej školy,
      • zástupcovia zamestnancov materskej školy,
      • zástupca zákonných zástupcov žiakov základnej školy,
      • zástupca zákonných zástupcov detí materskej školy,
      • zástupca žiakov školy,
      • delegovaní zástupcovia zriaďovateľa.

    Organizačné zabezpečenie

    Organizačné zabezpečenie volieb do Rady školy vykonáva riaditeľ  školy Mgr. Miroslav Šprlák.  Zverejnenie

    Vyhlásenie volieb sa zverejňuje na webovom sídle školy .

     

    V Liesku, dňa  01.06.2026                                             Mgr. Miroslav Šprlák, riaditeľ školy                               

  • Deň detí plný zážitkov

    Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí naši žiaci zažili krásny a pestrý program. Spoločne sme navštívili divadlo v Žiline, kde si deti užili zaujímavé predstavenie. Po návrate mali jednotlivé ročníky pripravené ďalšie aktivity. Prváci a druháci sa vybrali na výlet do Mojšovej Lúčky, kde si užili pobyt s rozprávkovými postavičkami. Tretiaci a štvrtáci absolvovali výlet na hrad Strečno, kde spoznávali históriu a zároveň si vychutnali krásne výhľady na okolie. Deň detí sme si všetci užili naplno, s úsmevom a množstvom pekných zážitkov.

  • Druháci na rozprávkovom hrade

    Žiaci z 2.A a 2.B sa vybrali na nezabudnuteľny výlet na rozprávkový Oravský hrad. Počas prehliadky ich čakal bohatý program plný hier súťaží a zaujímavých úloh, ktoré s nadšením plnili.Deti sa postupne stretli s viacerým rozprávkovými bytosťami - vrabcom Čimom, žabkou, capkom, vílou, kráľom aj princeznou Každá postava si pre nich pripravila veselú úlohu alebo zábavnú hru. Všetci si deň veľmi užili, nechýbal smiech, dobrá nálada ani množstvo pekných zážitkov.Na záver výletu čakalo na deti milé prekvapenie v podobe sladkej odmeny, ktorá potešila každého mnalého návštevníka. Výlet na Oravský hrad sa tak stal krásnym dobrodružstvom, na ktoré budú druháci ešte dlho spomínať.

  • Erasmus Boršice

    V dňoch 24. 5. – 29. 5. 2026 sme pokračovali v plnení cieľov nášho projektu v rámci programu Erasmus+. Žiaci ZŠ Liesek sa zúčastnili vzdelávacej mobility v českej obci Boršice, ktorá bola pre všetkých účastníkov mimoriadne obohacujúcou skúsenosťou. Od prvého momentu nás sprevádzalo veľmi srdečné prijatie zo strany partnerskej školy, pedagógov aj hostiteľských rodín. Ich ochota pomôcť, ústretovosť a priateľský prístup vytvorili príjemnú atmosféru, v ktorej sa žiaci cítili vítaní. Ubytovanie priamo v rodinách umožnilo žiakom spoznať ich každodenný život, byť súčasťou všetkých rodinných aktivít, a tak prirodzene rozvíjať jazykové i sociálne zručnosti. Program mobility bol pestrý a komplexne zameraný na rozvoj digitálnych, jazykových aj environmentálnych kompetencií. Žiaci aktívne pracovali na tvorbe digitálneho časopisu, využívali moderné technológie vrátane 3D tlače a komunikovali v anglickom jazyku pri rôznych aktivitách v rámci spoločného integrovaného vyučovania. Veľký dôraz bol kladený aj na environmentálnu výchovu – žiaci sa venovali problematike využívania lokálnych potravín v školskom stravovaní, analyzovali ekologickú stopu potravín a diskutovali o možnostiach udržateľného stravovania. Učili sa zodpovednému prístupu k prírode, triedeniu a kreatívnemu opätovnému využitiu odpadu, napríklad počas návštevy Kovozoo v Uherskom Hradišti. Súčasťou programu boli aj exkurzie a zážitkové aktivity, počas ktorých žiaci spoznávali históriu a kultúrne dedičstvo regiónu. Mohli si prezrieť Archeoskanzen z čias Veľkej Moravy, a zároveň si uvedomiť, že naše národy vyrastali zo spoločných koreňov cyrilo-metodskej tradície. Veľkolepým potvrdením tejto tradície je aj Bazilika na Velehrade. Živá voda v Modré nám zase ponúkla unikátnu expozíciu prezentujúcu život okolo vody aj v nej. V presklenom tuneli sme mohli pozorovať obyvateľov jazier a rybníkov žijúcich v tejto oblasti. Prehliadkou zámku v Buchloviciach sme si zase odpovedali na otázku, ako žilo a bývalo panstvo v 18. – 20. storočí. Výnimočným obohatením vyučovania bola aj prezentácia moravského folklóru, ktorá priblížila našim deťom tradičné zvyky, hudbu a kultúru miestneho regiónu a podporila rozvoj kultúrneho povedomia. Žiaci si mohli vyskúšať moravské kroje, zaspievať i zatancovať. Neformálne stretnutia, spoločenské podujatia a športové aktivity prispeli k nadväzovaniu nových priateľstiev a posilneniu tímového ducha. Mobilita v Boršiciach tak nebola len o vzdelávaní, ale aj o medziľudských vzťahoch, spolupráci a otvorenosti voči iným kultúram. Žiaci si odniesli množstvo nových vedomostí, zručností a nezabudnuteľných zážitkov. Veríme, že naša vzájomná spolupráca s touto partnerskou základnou školou bude aj naďalej intenzívne pokračovať. Už sa tešíme na ďalšie naše stretnutie, ktoré by sa malo uskutočniť už v septembri.

  • Rozprávkové popoludnie v 2.B

    O medovníkovej chalúpke. Naša trieda 2.B sa vo štvrtok 14. mája premenila na čarovný svet plný sladkostí, napätia a detskej radosti. Žiaci si pre svojich rodičov pripravili vlastné stvárnenie známej rozprávky O medovníkovej chalúpke.Deti do svojich rolí vložili celé srdce a odmenou im bol poriadny potlesk od hrdých rodičov. Celou triedou sa od začiatku až do konca šíril úprimný úsmev a skvelá nálada. Ďakujeme všetkým rodičom za ich účasť, podporu a vytvorenie nádhernej atmosféry, vďaka ktorej sme prežili nezabudnuteľné rozprávkové popoludnie!

  • Exkurzia v Banskej Bystrici

    Naši žiaci 5.A, 5.B a 6.A vycestovali 12.5. 2026 za kultúrou do Banskej Bystrice. Navštívili Štátnu operu, kde sa obohatili krasným zážitkom z predstavenia Malý princ a tiež mali možnosť aktívne spoznávať netradičné umenie v Stredoslovenskej galérii.

  • Slávik Slovenska a Matičný sláviček

    Minulý týždeň sa žiaci našej školy zúčastnili okresného kola speváckej súťaže v interpretácii ľudových piesní Matičný sláviček aj okresného kola súťaže Slávik Slovenska. Svojím speváckym talentom, krásnym prejavom a láskou k folklóru úspešne reprezentovali našu školu. V silnej konkurencii podali výborné výkony a získali cenné skúsenosti i uznanie poroty. Monika Harezníková si vyspievala krásne druhé miesto v obidvoch súťažiach. Všetkým súťažiacim ďakujeme za reprezentáciu školy, blahoželáme k dosiahnutým výsledkom a prajeme im veľa chuti do ďalšieho spievania.

  • Turistický krúžok zažil nezabudnuteľné 3 dni v Českej republike 

    Naši žiaci v dňoch 9.11.5.2026 spoznávali  krásy českej prírody a počas výletu navštívili dychberúce Adršpašské a Teplické skaly, ktoré všetkých očarili svojou jedinečnou atmosférou, majestátnosťou a krásou prírody.  Veľkým zážitkom bola aj návšteva Safari parku Dvůr Králové, kde mali možnosť vidieť množstvo exotických zvierat a zažiť pravú safari atmosféru.  Ani večery neostali bez programu – žiaci si užili hry, súťaže, spoločné aktivity aj diskotéku. Nechýbalo veľa smiechu, nových zážitkov, priateľstiev a krásnych spomienok, na ktoré budú ešte dlho spomínať. Domov sa všetci vrátili plní dojmov, obohatení o nové skúsenosti a s pocitom, že spoznali ďalší krásny kúsok prírody a hôr našich susedov. Už teraz sa všetci tešíme na ďalší turistický výlet. 

  • Deň matiek

    Dňa 10. mája 2026 sme si spoločne pripomenuli Deň matiek krásnou akadémiou, plnou radosti a vďačnosti. Na
    pódiu sa predstavili žiaci aj škôlkari, ktorí svojimi básničkami, piesňami, tancom i milými scénkami vyčarili úsmev
    na tvárach všetkých prítomných. Program bol pestrý, úprimný a dojímavý – každé vystúpenie bolo malým poďakovaním mamám za ich lásku a starostlivosť. Nechýbali ani chvíle, ktoré mnohým vyhnali slzy do očí. Toto podujatie bolo krásnym dôkazom toho, že aj malé gestá vedia vyjadriť veľkú lásku.

  • Exkurzia "Miesto oslavy"

    Dňa 7. mája sa naši žiaci zúčastnili duchovno-poznávacej exkurzie s názvom „Miesto oslavy“. Počas výletu navštívili významné miesta Spiša, ktoré sú spojené s históriou i duchovným životom Slovenska. Veľkým zážitkom bolo stretnutie s naším biskupom, ktorý sa so žiakmi srdečne porozprával a povzbudil ich vo viere i každodennom živote. Súčasťou programu bola aj návšteva Katedrála sv. Martina, kde si žiaci prezreli jej krásu  a dozvedeli sa viac o  histórii. Následne navštívili aj Spišský hrad, jeden z najväčších hradných komplexov v strednej Európe, zapísaný v zozname UNESCO. Exkurzia bola pre žiakov obohatením nielen po duchovnej, ale aj kultúrnej a historickej stránke. Domov si odniesli množstvo nových poznatkov.

  • Erasmus mobilita žiakov v Portugalsku

    V rámci programu Erasmus+ sa naši žiaci v dňoch 12.-18.4. 2026  zúčastnili medzinárodnej mobility v Portugalsku, ktorá bola zameraná na rozvoj jazykových, digitálnych a environmentálnych kompetencií, ako aj na posilnenie interkultúrneho porozumenia. Program prebiehal v partnerskej škole v meste Loureiro  a jej okolí a ponúkol žiakom jedinečné prepojenie vzdelávania s reálnym životom. Mobilita sa začala oficiálnym privítaním a kultúrnym programom, počas ktorého sa žiaci zoznámili s tradíciami hostiteľskej krajiny a nadviazali prvé kontakty v anglickom jazyku. Nasledovala prehliadka školy a zapojenie do integrovaného vyučovania, kde pracovali v medzinárodných tímoch, diskutovali, porovnávali školské systémy. Ice-breaking aktivity pomohli prelomiť bariéry a vytvoriť priateľskú atmosféru. Neoddeliteľnou súčasťou mobility bol pobyt v hostiteľských rodinách. Naši žiaci sa na týždeň stali súčasťou portugalských rodín, čo im umožnilo zažiť každodenný život, zlepšiť si jazykové zručnosti a nadviazať nové priateľstvá. Rodiny pre nich pripravovali pestrý večerný program – spoločné chvíle na pláži, návštevy zábavných parkov či rôzne voľnočasové aktivity, vďaka ktorým mali možnosť spoznať krajinu aj z neformálnej, autentickej stránky. Významnú časť programu tvorili environmentálne aktivity. Počas exkurzie do oblasti Aveiro žiaci skúmali lagúnový ekosystém, identifikovali environmentálne problémy a hľadali možnosti ich riešenia, pričom svoje poznatky ďalej rozvíjali v prírodnej rezervácii BioRia. Navštívili Fábricu Centro Ciência Viva, kde sa prostredníctvom zážitkového učenia zapojili do interaktívnych experimentov na tému UV žiarenia a ochrany pred ním, piekli vlastné pečivo s cieľom uvedomiť si význam lokálnych surovín, zodpovednej spotreby a udržateľného prístupu k potravinám.... Kultúrny rozmer mobility obohatila návšteva mesta Porto, kde žiaci spoznávali historické dedičstvo a diskutovali o udržateľnom turizme. Navštívili aj priemyselný komplex a Park Molinológico, kde sa oboznámili s výrobou a tradičnými zdrojmi energie. Zaujímavým zážitkom bol aj workshop výroby tradičnej sladkosti Ovos Moles, ktorý priblížil miestnu kultúru a význam lokálnych produktov. Súčasťou mobility bola tvorba spoločného digitálneho časopisu, v ktorom žiaci spracovali svoje skúsenosti, analyzovali environmentálne aspekty krajiny a navrhli udržateľné riešenia. Mobilita bola ukončená prezentáciou, spoločnou reflexiou a odovzdaním certifikátov. Účasť na mobilite priniesla žiakom nielen zlepšenie jazykových zručností, rozvoj digitálnych kompetencií a posilnenie tímovej spolupráce, ale aj nezabudnuteľné zážitky, nové priateľstvá a väčšiu otvorenosť voči svetu. Takéto skúsenosti predstavujú jedinečnú príležitosť, ktorá motivuje žiakov zapájať sa do medzinárodných projektov, rozvíjať svoje schopnosti a sebavedomie a objavovať svet aj mimo školských lavíc. Realizácia tejto mobility bola umožnená vďaka programu Erasmus+, ktorý je financovaný Európskou úniou.

strana:

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s materskou školou Liesek
    Staničná 324
    02712 Liesek

Fotogaléria