Ľudský život má obrovskú hodnotu, no niekedy stačí okamih a môže vyhasnúť. Je povinnosťou každého z nás poskytnúť prvú pomoc človeku, ktorý to potrebuje. Automatický externý defibrilátor (AED) je zariadenie, ktoré môže v prípade náhleho zlyhania srdca výrazne zvýšiť šancu postihnutého na prežitie.
Automatický externý defibrilátor (AED)
sa nachádza aj v našej základnej škole
a je k dispozícii každému,
kto ho bude potrebovať.
V prípade potreby kontaktujte:
0904 517 869
0908 963 420

FINQ - pre viac informácií klikni na link
Pohľad zo SZ na starú školu - 1982
klikni na odkaz: Riaditeľské voľno.DOC
Dňa 28. mája 2026 sme mali možnosť zorganizovať už 15. školský ples, ktorý bol pre nás, deviatakov, jednou z najvýznamnejších udalostí posledného školského roka. Po týždňoch príprav, plánovania a zdobenia priestorov sme sa konečne dočkali večera plného radosti, tanca a nezabudnuteľných zážitkov. Každý hosť si odniesol pekné spomienky. Žiaci 9.A/B
Žiaci 5. a 6. ročníka absolvovali začiatkom júna besedu na tému Ochrana prírody a poľovníctvo. Venovali sa im členovia Poľovníckeho združenia Skorušina z Liesku, páni Ján Rajman a Michal Kabáč. Pre žiakov veľmi zaujímavá a prínosná beseda sa uskutočnila v priestoroch obecnej poľovníckej miestnosti. Žiaci si rozšírili svoje vedomosti o lesnom ekosystéme o aktuálne regionálne informácie, množstvo zaujímavostí a rád týkajúcich sa pohybu a pobytu v prírode s ohľadom na jej ochranu. Spestrením besedy boli ukážky prírodnín, vábnička na srnce, aktivita zameraná na spoznávanie zvieracích stôp a ďalšie zaujímavosti. Miestnym poľovníkom patrí veľké poďakovanie za to, že ochotne venovali našim žiakom svoj čas a podelili sa s nimi o bohaté skúsenosti a osobné zážitky.
Žiaci 6. ročníka si spestrili vyučovanie biológie praktickou aktivitou, ktorá simuluje reálne ekosystémy so všetkým, čo k nim patrí – kolobehom vody, fotosyntézou, dýchaním, rastom a vývinom rastlín či rozkladom organických látok. Vytvorili „ekofľaše“ z rôznych prírodnín, ktoré objavili v okolí školy. Podľa vlastnej fantázie ekosystémy vo fľašiach pekne naaranžovali, zavlažili a uzavreli. V súčasnosti žiaci svoje miniatúrne ekosystémy pozorujú a ak dodržali základné pravidlá ich zhotovenia, budú môcť dlhodobo sledovať procesy a zmeny, ktoré v nich prebiehajú.
Počas tohto školského roka sa z celkom malých turistov stali ozajstní turisti. Zdolali mnoho kilometrov a užili si krásy prírody. Počasie nebolo vždy ideálne, no deti si vždy pribalili to najdôležitejšie – dobrú náladu. Spoločný čas sme si vždy užili naplno. Prajeme Vám všetkým krásne prázdniny a už teraz sa teraz sa tešíme na ďalšie spoločné výlety.
V rámci „Školského programu ovocie a zelenina“ sa naša škola zapojila do skvelej aktivity s názvom „Ochutnávka pestrosti“. Organizovali sme ju v spolupráci so spoločnosťou LUNYS. V utorok 16. júna 2026 sa naše triedy premenili na objaviteľské dielne plné farieb, vôní a vitamínov. Celá akcia pozostávala z dvoch častí:
- Vzdelávacia časť: Deti pomocou pracovných zošitov spoznávali rôzne druhy ovocných produktov. Naučili sa, prečo je dôležité jesť sezónne plodiny a ako vitamíny pomáhajú nášmu telu.
- Ochutnávková časť: Po teórii prišla na rad tá najlepšia časť. Žiaci mali možnosť ochutnať čerstvo nakrájané kúsky rozmanitého ovocia a porovnať ich chute.
Riaditeľ Základnej školy s materskou školou Liesek, Staničná 324/11, 027 12 Liesek, v súlade so zákonom č. 321/2025 Z. z. o školskej správe a o zmene a doplnení niektorých zákonov a na základe poverenia zriaďovateľa školy - Obce Liesek zo dňa 29.5.2026
oznamuje, že voľby do Rady školy pri ZŠ s MŠ Liesek na volebné obdobie rokov 2026-2030 sa uskutočnia dňa 19.06.2026.
Kategórie voličov
Voľby sa vyhlasujú osobitne pre jednotlivé kategórie voličov:
Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí naši žiaci zažili krásny a pestrý program. Spoločne sme navštívili divadlo v Žiline, kde si deti užili zaujímavé predstavenie. Po návrate mali jednotlivé ročníky pripravené ďalšie aktivity. Prváci a druháci sa vybrali na výlet do Mojšovej Lúčky, kde si užili pobyt s rozprávkovými postavičkami. Tretiaci a štvrtáci absolvovali výlet na hrad Strečno, kde spoznávali históriu a zároveň si vychutnali krásne výhľady na okolie. Deň detí sme si všetci užili naplno, s úsmevom a množstvom pekných zážitkov.
Žiaci z 2.A a 2.B sa vybrali na nezabudnuteľny výlet na rozprávkový Oravský hrad. Počas prehliadky ich čakal bohatý program plný hier súťaží a zaujímavých úloh, ktoré s nadšením plnili.Deti sa postupne stretli s viacerým rozprávkovými bytosťami - vrabcom Čimom, žabkou, capkom, vílou, kráľom aj princeznou Každá postava si pre nich pripravila veselú úlohu alebo zábavnú hru. Všetci si deň veľmi užili, nechýbal smiech, dobrá nálada ani množstvo pekných zážitkov.Na záver výletu čakalo na deti milé prekvapenie v podobe sladkej odmeny, ktorá potešila každého mnalého návštevníka. Výlet na Oravský hrad sa tak stal krásnym dobrodružstvom, na ktoré budú druháci ešte dlho spomínať.
V dňoch 24. 5. – 29. 5. 2026 sme pokračovali v plnení cieľov nášho projektu v rámci programu Erasmus+. Žiaci ZŠ Liesek sa zúčastnili vzdelávacej mobility v českej obci Boršice, ktorá bola pre všetkých účastníkov mimoriadne obohacujúcou skúsenosťou. Od prvého momentu nás sprevádzalo veľmi srdečné prijatie zo strany partnerskej školy, pedagógov aj hostiteľských rodín. Ich ochota pomôcť, ústretovosť a priateľský prístup vytvorili príjemnú atmosféru, v ktorej sa žiaci cítili vítaní. Ubytovanie priamo v rodinách umožnilo žiakom spoznať ich každodenný život, byť súčasťou všetkých rodinných aktivít, a tak prirodzene rozvíjať jazykové i sociálne zručnosti. Program mobility bol pestrý a komplexne zameraný na rozvoj digitálnych, jazykových aj environmentálnych kompetencií. Žiaci aktívne pracovali na tvorbe digitálneho časopisu, využívali moderné technológie vrátane 3D tlače a komunikovali v anglickom jazyku pri rôznych aktivitách v rámci spoločného integrovaného vyučovania. Veľký dôraz bol kladený aj na environmentálnu výchovu – žiaci sa venovali problematike využívania lokálnych potravín v školskom stravovaní, analyzovali ekologickú stopu potravín a diskutovali o možnostiach udržateľného stravovania. Učili sa zodpovednému prístupu k prírode, triedeniu a kreatívnemu opätovnému využitiu odpadu, napríklad počas návštevy Kovozoo v Uherskom Hradišti. Súčasťou programu boli aj exkurzie a zážitkové aktivity, počas ktorých žiaci spoznávali históriu a kultúrne dedičstvo regiónu. Mohli si prezr
O medovníkovej chalúpke. Naša trieda 2.B sa vo štvrtok 14. mája premenila na čarovný svet plný sladkostí, napätia a detskej radosti. Žiaci si pre svojich rodičov pripravili vlastné stvárnenie známej rozprávky O medovníkovej chalúpke.Deti do svojich rolí vložili celé srdce a odmenou im bol poriadny potlesk od hrdých rodičov. Celou triedou sa od začiatku až do konca šíril úprimný úsmev a skvelá nálada. Ďakujeme všetkým rodičom za ich účasť, podporu a vytvorenie nádhernej atmosféry, vďaka ktorej sme prežili nezabudnuteľné rozprávkové popoludnie!
Naši žiaci 5.A, 5.B a 6.A vycestovali 12.5. 2026 za kultúrou do Banskej Bystrice. Navštívili Štátnu operu, kde sa obohatili krasným zážitkom z predstavenia Malý princ a tiež mali možnosť aktívne spoznávať netradičné umenie v Stredoslovenskej galérii.
Minulý týždeň sa žiaci našej školy zúčastnili okresného kola speváckej súťaže v interpretácii ľudových piesní Matičný sláviček aj okresného kola súťaže Slávik Slovenska. Svojím speváckym talentom, krásnym prejavom a láskou k folklóru úspešne reprezentovali našu školu. V silnej konkurencii podali výborné výkony a získali cenné skúsenosti i uznanie poroty. Monika Harezníková si vyspievala krásne druhé miesto v obidvoch súťažiach. Všetkým súťažiacim ďakujeme za reprezentáciu školy, blahoželáme k dosiahnutým výsledkom a prajeme im veľa chuti do ďalšieho spievania.
Naši žiaci v dňoch 9.11.5.2026 spoznávali krásy českej prírody a počas výletu navštívili dychberúce Adršpašské a Teplické skaly, ktoré všetkých očarili svojou jedinečnou atmosférou, majestátnosťou a krásou prírody. Veľkým zážitkom bola aj návšteva Safari parku Dvůr Králové, kde mali možnosť vidieť množstvo exotických zvierat a zažiť pravú safari atmosféru. Ani večery neostali bez programu – žiaci si užili hry, súťaže, spoločné aktivity aj diskotéku. Nechýbalo veľa smiechu, nových zážitkov, priateľstiev a krásnych spomienok, na ktoré budú ešte dlho spomínať. Domov sa všetci vrátili plní dojmov, obohatení o nové skúsenosti a s pocitom, že spoznali ďalší krásny kúsok prírody a hôr našich susedov. Už teraz sa všetci tešíme na ďalší turistický výlet.
Dňa 10. mája 2026 sme si spoločne pripomenuli Deň matiek krásnou akadémiou, plnou radosti a vďačnosti. Na
pódiu sa predstavili žiaci aj škôlkari, ktorí svojimi básničkami, piesňami, tancom i milými scénkami vyčarili úsmev
na tvárach všetkých prítomných. Program bol pestrý, úprimný a dojímavý – každé vystúpenie bolo malým poďakovaním mamám za ich lásku a starostlivosť. Nechýbali ani chvíle, ktoré mnohým vyhnali slzy do očí. Toto podujatie bolo krásnym dôkazom toho, že aj malé gestá vedia vyjadriť veľkú lásku.
Dňa 7. mája sa naši žiaci zúčastnili duchovno-poznávacej exkurzie s názvom „Miesto oslavy“. Počas výletu navštívili významné miesta Spiša, ktoré sú spojené s históriou i duchovným životom Slovenska. Veľkým zážitkom bolo stretnutie s naším biskupom, ktorý sa so žiakmi srdečne porozprával a povzbudil ich vo viere i každodennom živote. Súčasťou programu bola aj návšteva Katedrála sv. Martina, kde si žiaci prezreli jej krásu a dozvedeli sa viac o histórii. Následne navštívili aj Spišský hrad, jeden z najväčších hradných komplexov v strednej Európe, zapísaný v zozname UNESCO. Exkurzia bola pre žiakov obohatením nielen po duchovnej, ale aj kultúrnej a historickej stránke. Domov si odniesli množstvo nových poznatkov.
V rámci programu Erasmus+ sa naši žiaci v dňoch 12.-18.4. 2026 zúčastnili medzinárodnej mobility v Portugalsku, ktorá bola zameraná na rozvoj jazykových, digitálnych a environmentálnych kompetencií, ako aj na posilnenie interkultúrneho porozumenia. Program prebiehal v partnerskej škole v meste Loureiro a jej okolí a ponúkol žiakom jedinečné prepojenie vzdelávania s reálnym životom. Mobilita sa začala oficiálnym privítaním a kultúrnym programom, počas ktorého sa žiaci zoznámili s tradíciami hostiteľskej krajiny a nadviazali prvé kontakty v anglickom jazyku. Nasledovala prehliadka školy a zapojenie do integrovaného vyučovania, kde pracovali v medzinárodných tímoch, diskutovali, porovnávali školské systémy. Ice-breaking aktivity pomohli prelomiť bariéry a vytvoriť priateľskú atmosféru. Neoddeliteľnou súčasťou mobility bol pobyt v hostiteľských rodinách. Naši žiaci sa na týždeň stali súčasťou portugalských rodín, čo im umožnilo zažiť každodenný život, zlepšiť si jazykové zručnosti a nadviazať nové priateľstvá. Rodiny pre nich pripravovali pestrý večerný program – spoločné chvíle na pláži, návštevy zábavných parkov či rôzne voľnočasové aktivity, vďaka ktorým mali možnosť spoznať krajinu aj z neformálnej, autentickej stránky. Významnú časť programu tvorili environmentálne aktivity. Počas exkurzie do oblasti Aveiro žiaci skúmali lagúnový ekosystém, identifikovali environmentálne problémy a hľadali možnosti ich riešenia, pričom svoje poznatky ďalej rozvíjali v prírodnej rezervácii
Dňa 13.4.2026 sa uskutočnilo okresné kolo Pytagoriády v kategórii P4, P5. Naše žiačky Anna Katarína Parcová zo 4.B a Sára Kuhajdová z 5.A získali krásne 1.miesta. Srdečne gratulujeme!!!
Na našej škole sa uskutočnilo školské kolo už 34. ročníka obľúbenej speváckej súťaže Slávik Slovenska, ktoré prinieslo krásne chvíle plné tónov ľudových piesní, radosti a talentu. Žiaci predviedli svoje spevácke schopnosti s veľkým nadšením a odvahou. Porota mala neľahkú úlohu, keďže výkony boli vyrovnané a každý súťažiaci vniesol do svojho vystúpenia jedinečnú atmosféru. Ďakujeme všetkým súťažiacim za ich snahu a krásne výkony, ako aj pedagógom sa prípravu žiakov. Tešíme sa, že aj prostredníctvom tejto súťaže môžeme podporovať vzťah našich žiakov k tradičnej ľudovej kultúre a spevu. Víťazom srdečne blahoželáme a držíme palce v ďalšom kole súťaže!
Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove pripravila už 41. ročník celoslovenskej výtvarnej súťaže žiakov materských, základných, umeleckých a špeciálnych škôl. „Oravské“ kolo súťaže pripravila v spolupráci s Oravským kultúrnym strediskom v Dolnom Kubíne. V rámci tohto kola boli vyhodnotené práce žiakov z okresov Dolný Kubín, Námestovo a Tvrdošín. Do súťaže sme poslali desať prác našich žiakov. V rámci vyhodnotenia „oravského“ kola získala ocenenie Mária Faustína Parcová zo 6.A, k čomu jej srdečne blahoželáme a prajeme veľa podobných úspechov.
Pre žiakov 2. – 9. ročníka sme pripravili zábavno-súťažnú aktivitu zameranú na veľkonočné udalosti. Súťažné družstvá si v rôznych disciplínach preverili svoje vedomosti, rôzne zručnosti, pri úlohách museli spolupracovať. Aktivity boli vytvorené tak, aby aj žiaci nižších ročníkov mali šancu uspieť. Žiakom sa aktivita páčila, všetci pracovali s plným nasadením a po skončení skonštatovali, že to bola výborná zábava.
ENGLISH DAY na našej škole! Naša škola sa premenila na malý svet. Žiaci od 1. až po 9. ročník pracovali v zmiešaných tímoch a predstavili rôzne anglicky hovoriace krajiny. Vlajky, prezentácie, hudba, tanec aj skvelá tímová spolupráca ukázali, že učenie môže byť zábavné, tvorivé a plné energie. Nechýbala ani spoločná hymna English Day, ktorá spojila celú školu. Ďakujeme všetkým žiakom aj učiteľom za úžasný deň!