Vážení rodičia, v nadväznosti na novú právnu úpravu zákona o dotáciách od 01.05.2023 pri poskytovaní dotácií na stravu dochádza k zmenám:a) vo výške príspevku:
ZŠ I.stupeň – 2,10€ na každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo výchovno-vzdelávacieho procesu a odobralo obed,
ZŠ II.stupeň – 2,30€ na každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo výchovno-vzdelávacieho procesu a odobralo obed.
Deti oprávnené na poskytnutie dotácie:
-ZŠ: žiaci prvého až deviateho ročníka.
Podmienky na priznanie dotácie:
- vyplnený, podpísaný a odovzdaný zápisný lístok na stravovanie iba od nových stravníkov,
- vyplnená, podpísaná a odovzdaná návratka, platí pre všetky deti,
- účasť na výchovno-vzdelávacom procese,
- ak dieťa ochorie a neodhlásite ho zo stravy, strácate nárok na dotáciu (platíte plnú sumu obeda),
- v prvý deň choroby dieťaťa si môžete prísť po obed,
- zápisný lístok aj návratku si môžete vytlačiť a podpísanú priniesť najneskôr do 21.04.2023 do rúk triedneho učiteľa,
- vytlačený zápisný lístok aj návratku si môže žiak zobrať zo školskej jedálne (stôl s mikrovlnkou), je potrebné ich doručiť do rúk triedneho učiteľa najneskôr do 21.04.2023.
Zápisné lístky a návratky doručené po termíne 21.04.2023 budú zaradené do dotácií až od 01.06.2023.
Platby za obedy si prosím sledujte na strava.cz.
V prípade otázok ma kontaktujte.
Stasová Jaroslava, 043 5324 500, jedalen.liesek@gmail.com
Vo štvrtok 13.apríla 2023 žiaci druhého ročníka cestovali do Banskej Bystrice. Po rannej krátkej prehliadke námestia SNP vstúpili do vnútorných priestorov vily na Skuteckého ulici a ocitli sa v rozprávkovej atmosfére vďaka špecifickému mobiliáru a designu „Bábkového divadla na Rázcestí“. Vyrobili si spolu s lektorkami v tvorivých dielňach maňušky, vyskúšali prácu s marionetami a oboznámili sa s materiálmi a technikami tvorby bábok. Bábková hra „O sliepočke, ktorá sa nevzdala“ žiakov zaujala aj inšipirovala. Veď kto by nechcel nasledovať odvážnu sliepočku Hildu, ktorá šla cez všetky prekážky za svojím cieľom... Po zábavnom predstavení sa žiaci autobusom presunuli na Kynceľovu 77. Potrápili svoje hlavičky, vypočuli si prednášku spojenú s tvorivými dielňami a rozšírili si svoje vedomosti o vývoji kartografie v Slovenskom múzeu máp. Skúšali tvoriť mapu kreslením, skladaním obrovských puzzle na zemi aj prácou na počítači. Žiakov najviac zaujal v pieskový model krajiny, s ktorým sa mohli zahrať, no páčilo sa im aj orientovanie na mape pomocou dreveného vrstevnicového modelu krajiny. Na záver dňa si urobili ešte malú prechádzku spojenú s krátkou modlitbou na pútnickom mariánskom mieste Staré Hory. Domov sa vrátili unavení, no plní nových vedomostí a zážitkov.
Deň Hore nohami nebol žart! Diali sa veci nevídané. Aké? Dňa 12.4.2023 prichádzali deti do školy s kuframi, košíkmi, vedrami a dokonca aj s bazénom. Oblečené boli v netradičných odevoch. Počas celého dňa bolo veselo, zábavne a hravo. V každej triede ich čakali aktivity, ktoré sa neuskutočňujú v bežný vyučovací deň. Školu sme prevrátili hore nohami, samozrejme, nie doslova, ale aspoň trošku sme narušili vyučovanie bláznivými hrami.
Aj naše malé Slovensko má pamiatky, ktoré sú zaradené do Zoznamu svetového dedičstva Unesco. A keďže sa hovorí, že lepšie je raz vidieť ako stokrát počuť, rozhodli sme sa niektoré z nich navštíviť. Žiaci 5.B, ktorí sa práve tejto téme venujú v rámci medzinárodného projektu e-Twinning a žiaci z turistického krúžku dostali príležitosť absolvovať dvojdňovú exkurziu, počas ktorej veľa videli a ešte viac zažili. Prvá zastávka bola v Levoči, kde sme navštívili Baziliku sv. Jakuba, spoznali historické námestie s mestskou radnicou a klietkou hanby, no neobišli sme ani pútnické miesto na Mariánskej hore. Pokračovali sme na Spišskú Kapitulu, kde nás už čakala pani sprievodkyňa, aby nám porozprávala o tejto Unesco pamiatke. V základnej škole v Spišskom Podhradí sme mali dohodnutý obed a nocľah. Po veľmi srdečnom privítaní sme sa vybalili, posilnili obedom a v sprievode pána učiteľa z tejto školy pokračovali pešo objaviť ďalšiu z Unesco pamiatok - Spišský hrad. Cestou nám porozprával veľa zaujímavostí nielen o hrade, ale aj o okolí. Po návrate z hradu sme stihli aj krížovú cestu a sv. omšu. Večer sa niesol v znamení vedomostných súťaží v skupinách a noc v telocvični na žinenkách a v spacákoch bola posledným zážitkom prvého dňa. Zobudili sme sa do upršaného rána, no plán nepustil a tak po raňajkách sme opäť vyrazili poznávať. Krátka zastávka v Žehre pri kostole Ducha svätého, zapísanom v zozname Unesco, potom Ľutina s bazilikou Minor a nádherným areálom, v ktorom môžete obdivovať viac ako 40 miniatúr drevených chrámov. Najgotickejšie mesto Slovenska -Bardejov nás privítal zaliaty slnkom. Skupiny našich žiakov sa po zadaní úloh vydali po historickom námestí získavať potrebné informácie. Čítali, počítali, pýtali sa..., aby o tejto Unesco pamiatke zistili správne odpovede. Náučná etapa druhého dňa bola ukončená prehliadkou hradu Stará Ľubovňa a na záver nás čakala sladká odmena v podobe návštevy čokoládovne Nestville v Hniezdnom. Domov sme sa vrátili unavení, no s množstvom zážitkov a nových informácií o nádherných Unesco pamiatkach na Slovensku.
Aj naši štvrtáci strávili príjemné chvíle v miestnej knižnici. Hľadali medzi knihami rozprávkové postavy, maľovali ich, prezerali si rôzne publikácie, ktoré ich niečím zaujali a tiež sa do nich začítali. Potešilo ich aj, že sa mohli zahrať so spoločenskými hrami. Niektorí sa stali hneď aj členmi knižnice a chystajú sa ju pravidelne navštevovať. Milým prekvapením bolo aj pohostenie čajom a sladkosťou. Odvážni žiaci svoje čitateľské zručnosti počas marca predvádzali svojim kamarátom v materskej škole. Uspávali ich čítaním rozprávok. Každý žiak sa počas celého roka dokázal pochváliť prečítanou knihou aj svojim spolužiakom. Robil to so zámerom inšpirovať deti k ďalšiemu čítaniu.
,,A zazvonil zvonec a rozprávky je koniec,“ zaznelo na konci marca , kedy sa skončila súťaž uskutočnená pri príležitosti 195. výročia narodenia Pavla Dobšinského, najväčšieho zberateľa slovenských ľudových rozprávok. Počas posledných dvoch marcových týždňov žiaci 1.stupňa čítali a hádali názvy rozprávok. Interiér veľkej chodby sa tak denne menil. K jednotlivým ukážkam rozprávok postupne pribúdali bábky, maňušky, kráľovské koruny, hádanky, rozprávkové krabice, ba aj kostýmy na bál. Čaro rozprávok žiaci obdivovali prostredníctvom textov, v ktorých sa stretávali s odvážnymi mládencami a šikovnými dievčinami. V našich očiach sa však skutočnými princeznami a kráľmi stali práve tí žiaci, ktorí sa prelúskali všetkými rozprávkami. Príbehy v deťoch zanechávali emócie, radosť , ponaučenie a to najhlavnejšie: ,, Dobro víťazí nad zlom“. Ukážky príbehov žiaci čítali počas prestávok, alebo aj v rámci vyučovacích hodín, kde spoločne s pani učiteľkami rozvíjali, ako je to v rozprávkach, vytrvalosť, odvahu, lásku a vzájomnú pomoc. Odmenou pre všetkých okrem krásneho zážitku s rozprávkovými hrdinami bolo aj malé sladké prekvapenie a pre víťaza 1.A dokonca i kráľovská torta. Veríme, že nadšenie a záujem, ktoré žiaci prežívali prostredníctvom literárnych textov ich bude naďalej sprevádzať životom.
Mesiac marec patrí knihám, preto si žiaci 2.A spestrili vyučovanie návštevou obecnej knižnice v Liesku. Milá pani knihovníčka Zuzka Garbiarová ich privítala kakaovou pochúťkou a usadila na pohodlné miesta. Vysvetlila žiakom ako knižnica funguje, ako sa knihy požičiavajú a aké knihy v knižnici nájdu. Prekvapením pre žiakov bol nielen bohatý výber kníh pre detských čitateľov, ale aj spoločenských hier vhodných na trávenie voľného času celej rodiny. Na záver žiakom nesmelo chýbať prelistovanie a poprezeranie kníh, čítanie z kníh aj kreslenie a hra. Žiakom sa návšteva knižnice veľmi páčila a poniektorí si požičali novú knihu na čítanie. Pre väčšinu žiakov to bola prvá návšteva knižnice, no verím, že nie posledná.
V piatok 24. marca sa triedy 7.A. a 7.B. zmenili na pracovisko detektívov. Vytvorili sme tímy detektívov a na vlastnej koži zistili, ako pracuje detektív a čo potrebuje k vyriešeniu záhady. Počas hodiny sme hľadali správne odpovede, ktoré boli ukryté v literárnych pojmoch, riešili šifrované literárne kvízy, pomocou rôznych šifier sme zistili, že nám nechýba trpezlivosť, plánovanie, vedomosti, dôvtip a odvaha, ktoré nesmú chýbať žiadnemu detektívovi.
Chceli by ste si prečítať nejakú knihu, ale neviete, ktorú si vybrať? Ľahká pomoc. Pozrite si nasledujúcu reklamu a nechajte sa inšpirovať. Štvrtáci vám predstavia svoje obľúbené knihy. Príjemné pozeranie a neskôr čítanie. P.S. Ak by ste sa chceli aj vy zapojiť do reklamy a porozprávať o svojej obľúbenej knihe, pridajte sa k nám, poteší nás to. Informácie získate v 4.A.
Marec je mesiacom kníh, ktoré v nás vždy zanechajú určité emócie. Rôzne texty kníh nám umožňujú získavať mnohé informácie, rozširujú náš obzor vedomostí, rozvíjajú fantáziu, podporujú vzťah a empatiu k ľuďom. Prostredníctvom kníh objavujeme niečo nové, vnikáme do rôznych čarov, prežívame zaujímavé chvíle s hlavnými hrdinami. A práve z tohto dôvodu sa žiaci 2.B triedy v piatok 24.03.2023 rozhodli prežiť jeden deň s kúzlom kníh. Knižný deň žiaci začali čítaním časti rozprávkového príbehu na hlavnej chodbe 1. stupňa v rámci súťaže: ,,Poznáš slovenské ľudové rozprávky ?“. Po uhádnutí a napísaní názvu rozprávky sa žiaci presunuli do triedy, kde sa navzájom oboznámili s množstvom kníh, ktoré si žiaci priniesli z domu. Niektorí z nich sa na chvíľu dokonca stali kráľmi svojej knihy, ktorú prítomným priblížili pár vetami. Žiaci si svoje knižky navzájom požičali a trochu z nich i niečo prečítali. Na umocnenie vzťahu ku knihám žiaci následne využili pekné vynovené priestory obecnej knižnice v Liesku. Jej návštevou žiaci získali možnosť stretnúť sa s množstvom kníh rôznych žánrov. Privítala ich pracovníčka knižnice pani Zuzka Garbiarová, ktorá deťom priblížila priestory knižnice, význam a spôsob požičiavania si kníh, zaobchádzanie s nimi, ako aj ich usporiadanie v regáloch. Milý prístup pani Zuzky navodil bezprostrednú atmosféru, kde jej následne druháci s radosťou ukázali, ako už vedia plynule čítať nový text. Na otázky tety knihovníčky, týkajúce sa vzniku kníh, druháci vedeli správne odpovedať, za čo dokonca niektorí získali krásne nové knižky. Žiaci si knihy v obecnej knižnici nato sami poprezerali, niečo prečítali, ba i nakreslili. Niektorí sa hneď so záujmom stali novými členmi obecnej knižnice. Veríme, že nadšenie a radosť, ktorú žiaci prežívali medzi knihami pretrvá po celý život. Odmenou pre žiakov okrem krásneho zážitku s literárnymi hrdinami bola i čokoláda, teplý čaj a sladkosť od pani Zuzky, za čo sme jej prisľúbili, inšpirovaní deťmi z MŠ, vytvorenie ,,Knihy príbehov“, ktorú zhotovíme práve z požičaných a prečítaných kníh z obecnej knižnice. Za príjemné chvíle s kladným prístupom ku knihám pani Zuzke Garbiarovej srdečne ďakujeme a tešíme sa o rok na spoločné stretnutie. Druháci z obecnej knižnice odchádzali s knihami pod pazuchou spokojní a s príjemným pocitom.
„Voda je najdôležitejšie a nenahraditeľné médium, bez ktorého nemôže existovať Zem, ani samotný život.“ Pri príležitosti Svetového dňa vody sme si 22. marca 2023 aj s prvákmi pripomenuli mimoriadnu dôležitosť vody pre zachovanie životného prostredia i pre rozvoj ľudskej spoločnosti. Počas vyučovania sa prváci dozvedeli ako funguje kolobeh vody, pomohli kvapôčkam nájsť správne obláčiky, ale čo je hlavné zistili, že voda je vyčerpateľný zdroj a preto je dôležité ňou šetriť.
V utorok 21. marca 2023 žiaci z 1.A a 1.B navštívili obecnú knižnicu pri príležitosti Mesiaca knihy. Privítala nás pracovníčka knižnice slečna Zuzana Garbiarová. Zoznámila deti s priestormi knižnice, v detskom oddelení si deti mohli vybrať a listovať v rozprávkových knihách, encyklopédiách, spoznali niektorých spisovateľov detských kníh, ilustrátorov. Tu mali žiaci možnosť sa dozvedieť, že knihy si môžu aj požičať. Pani knihovníčka im vysvetlila postup pri požičiavaní kníh, správne zaobchádzanie s knihami a pozvala ich na návštevu knižnice spolu s rodičmi. Deti odchádzali spokojné, obohatené o nové zážitky. Veríme, že týmto spôsobom si deti vytvoria pozitívny vzťah ku knihám, ktorý im vydrží až do dospelosti.
Pri príležitosti Svetového dňa Downovho syndrómu sme si obuli ponožky rôznych farieb. Týmto sme si pripomenuli, že každý sme iný, no a to náš svet robí pestrejším a krajším. Ľudia s Downovým syndrómom sú iní po všetkých stránkach, sú však nádherní svojim srdcom.
Žiaci z 5.A a 5.B triedy si na hodinách slovenčiny pripravili vlastné divadelné predstavenia, ktoré pre prvákov a svoje pani učiteľky predviedli dňa 21.3. Ukázali sa ako výborní bábkoherci, ktorí si sami rozprávkové hry režírovali, vytvorili kulisy a zorganizovali predstavenie. Napriek počiatočnej tréme sa im predstavenie vydarilo a podali neuveriteľné herecké výkony. Piataci, boli ste skvelí!
„Hurá, prídu ku nám predškoláci!“ - tak takto zareagovali malí/veľkí prváci, keď sa dozvedeli, čo sa chystá. Ten deň nastal 8.marca, vtedy s radosťou a hrdosťou privítali predškolákov. Ukázali im ako vedia krásne čítať i písať. Samozrejme sa radi s nimi podelili o školské lavice. Predškoláci si mohli vyskúšať, aký je to pocit byť v škole. Všetci sa spolu učili, predviedli, ktoré písmenká a čísla už poznajú. Dúfame, že si škôlkari odniesli zo školy dobrý pocit, a že čochvíľa sa z nich stanú veľkí školáci. Tešíme sa na ďalšie stretnutie.
Nielen ôsmaci, ale aj žiaci 7. ročníka stihli v tomto školskom roku absolvovať lyžiarsky výcvik. V dňoch 13.3. – 17.3. 2023 si rodičia na pár dní oddýchli od svojich ratolestí a do 24- hodinovej starostlivosti ich prebrali učitelia a inštruktori v jednom. Vybrali sme pre nich viackrát navštívenú lokalitu Ski Zábava Hruštín, ktorá opäť nesklamala. Hoci počasie bolo spočiatku všelijaké, posledné dni predsa len vykuklo slniečko a vydržalo až dokonca výcviku. A tak naši výborní aj priemerní lyžiari, ale aj úplní nelyžiari nadobúdali a zdokonaľovali svoje lyžiarske zručnosti v rôznych poveternostných aj technických podmienkach, no podstatné je, že úspešne. Samozrejme, ako vždy, každý podľa svojich schopností, ale aj chuti nevzdávať sa a prekonávať počiatočné neúspechy. Pobytový lyžiarsky výcvik však nie je iba o lyžovaní, ale aj o zážitkoch, ktoré ostávajú v pamäti natrvalo. Večery strávené v kruhu spolužiakov, popretkávané rôznymi zábavnými aktivitami, rozhovormi, plávaním, súťažami, hrami... to sú momenty, na ktoré sa nikdy nezabúda a ktoré chceme každým pobytovým výcvikom žiakom dopriať. Veríme, že získané lyžiarske zručnosti budú rozvíjať aj ďalej a na spoločne prežité chvíle budú ešte dlho spomínať.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Hviezdoslavov Kubín.
Keď sa povie slovo rozprávka, každý z nás si predstaví buď krásnu princeznú, odvážneho rytiera, kúzelníka alebo možno i zakliatu žabku... A keďže všetci máme radi príbehy plné napätia, kúziel, tajomstiev končiace sa víťazstvom dobra nad zlom, pripravili sme pre žiakov 1. stupňa vo štvrtok 9.03.2023 popoludnie pod názvom ,,Z rozprávky do rozprávky“. Žiakov hneď v úvode okrem zvuku strieborného zvončeka prekvapili pani učiteľky, z ktorých sa stali skutočné rozprávkové bytosti. Práve oni ich celým rozprávkovým popoludním sprevádzali a usmerňovali pri súťažiach. Žiaci prežívali čaro rozprávok prostredníctvom hľadania pokladu, ochutnávky z kráľovskej hostiny, stavania zakliateho hradu alebo hier s bábkami. Najviac svoju predstavivosť museli žiaci využiť pri pokračovaní začiatkoch v rozprávkach napr. - Kde sa voda sypala a...(piesok lial), Po tri dni a ...( tri noci), začiatkov bolo až 10. Z rozprávky do rozprávky postupne žiaci prechádzali aj hľadaním, určovaním rozprávkových postáv pomocou nielen prezentácií, ale aj priraďovaním názvov k obrázkom zo známych ľudových rozprávok a magnetkových príbehov. Svoju fantáziu naplno tiež rozvinuli po nafúkaní a nakreslení balóna či kráľovskej koruny. Na záver odmenou pre všetkých bola radosť, úsmev, spokojnosť a malé sladké prekvapenie . Ďakujeme všetkým za vytvorenie výbornej nálady.
Celý svet dňa 14.2. oslavuje sviatok sv. Valentína. Legenda hovorí, že tento deň začal byť známy ako Deň svätého Valentína vďaka kňazovi Valentínovi. Vládca Ríma Claudius II. zakazoval svojim vojakom, aby sa ženili alebo len zasnubovali. Bál sa, že by chceli zostať doma pri svojich rodinách a nechceli by ísť do boja. Kňaz Valentín vzdoroval vládcovi a tajne sobášil mladé páry. Bol zatknutý a neskôr aj popravený práve 14. februára.
V mesiaci február Centrum voľného času Trstená vyhlásilo výtvarnú súťaž „Najkrajšia Valentínka“. Cieľom tejto súťaže bolo zamerať pozornosť žiakov na nápad, vynaliezavosť a kreativitu. Do súťaže sa zapojila aj naša škola. Žiaci si pripravili prekvapenie vo forme krásnych valentínskych pozdravov, ktoré vyrábali rôznymi technikami. 10 najkrajších prác sme poslali do súťaže. Vyhodnotenie súťaže bolo presne na Valentína14.2. Medzi 139 súťažnými prácami sa práce našich žiakov nestratili – v II. kategórii získala 2. miesto Mia Vitteková z 5.B a v III. kategórii 2. miesto Adriána Lieskovská z 8.B. Dievčatám, ako aj ostatným žiakom zapojeným do súťaže, blahoželáme a prajeme veľa skvelých nápadov.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Lyžiarsky výcvik Ždiar.
Tento rok bolo žiakom 8. ročníka dopriate zúčastniť sa pobytového lyžiarskeho výcviku, ktorý absolvovali v krásnom prostredí Belianskych Tatier. Rázovitá dedina Ždiar nás privítala s množstvom snehu a počas dní nášho pobytu ešte poriadne prisnežilo. Ani sneženie a ani poriadny vietor však neodradil žiakov od chuti naučiť sa lyžovať. Každý z nich zvládol techniku lyžovania, niekto výborne a niekto priemerne, každý v rámci svojich schopností a samozrejme aj snahy. Výborné ubytovanie a úžasnú stravu nám poskytoval penzión Kamzík, ktorý si za svoje služby zaslúži naozaj veľké uznanie. K lyžiarskemu výcviku patrí aj zábava, ktorú si žiaci užili v Tricklandii v Starom Smokovci či na záverečnej diskotéke. Veríme, že pozitívne zážitky z lyžiarskeho výcviku budú mať dlho v pamäti a získané lyžiarske zručnosti budú rozvíjať aj v budúcnosti.