Pod týmto názvom sme zrealizovali výtvarnú súťaž. Do súťaže sme dostali z jednotlivých tried 65 výtvarných spracovaní danej témy. Niektoré práce boli naozaj originálne, žiaci motýle maľovali, ale niektorí vytvorili aj priestorové práce v tvare motýľa alebo predmety ozdobené motýlikmi. Z odovzdaných prác sme vybrali tie najlepšie a vystavili sme ich v priestoroch školy. Žiakom za ich snahu ďakujeme a prajeme veľa radosti z ďalšieho výtvarného tvorenia. Autormi najlepších prác boli žiaci: 1.A – Bianka Poništová, Vanesa Vavreková, Emily Kubicová, Barbora Gnidová, Martin Stas, Sofia Marmoľová, Eliška Matejčíková, 1.B – Adela Šálková, Mária Gareková, 3.A – Karolína Dreveňáková, Štefan Ján Gnida, Mária Ondríková, Klára Barancová, Dorota Dreveňáková, Karol Kabáč, 3.B – Anna Katarína Parcová, Nela Hucíková, 4.A – Dávid Hrubec, 7.A –Marianna Špulierová, Kamila Kabáčová, Nela Kytošová, Marianna Romaňáková, Diana Dreveňáková, 7.B – Soňa Vrabčeková, Karin Zbojová, Rebeka Kabáčová, Adam Kukuc, Richard Gostík.
Naši žiaci dosiahli vynikajúce výsledky aj vo výtvarných súťažiach, ku ktorým im blahoželáme a prajeme veľa úspechov v ďalších kolách uvedených výtvarných súťaží aj v ďalšom výtvarnom tvorení. Biblia tvojimi očami – diecézne (krajské) kolo: 8.A Lívia Stasová – 1. miesto v 4. kategórii s postupom na celoslovenské kolo; Vesmír očami detí – okresné kolo: 3.A Štefan Ján Gnida – 2. miesto v II. kategórii s postupom na celoslovenské kolo, 1.B Ester Maďarová – čestné uznanie v II. kategórii, 1.A Sofia Marmoľová – čestné uznanie v II. kategórii, 8.A Lívia Stasová – 3. miesto v III. kategórii s postupom na celoslovenské kolo. Uvedení žiaci si v pondelok 12.5.2025 osobne prevzali diplom a cenu v Trstenej počas vyhodnotenia okresného kola.
Vo veselej nálade sa v jeden aprílový deň školou niesli krásne tóny ľudových piesní v podaní speváčok aj spevákov, ktorí si súťažne „merali sily“ v školskom kole súťaže Slávik Slovenska. Bol to už 33. ročník tejto súťaže, ktorej cieľom je pripomínať si naše slovenské ľudové piesne a prenášať ich na mladú generáciu. Školského kola sa zúčastnilo 36 spevákov. Zmenili sme hodnotenie súťažiacich tak, že tí najlepší, ktorí budú reprezentovať našu školu v okresných kolách súťaží Slávik Slovenska a Matičný sláviček získali zlaté pásmo, ostatní súťažiaci sa umiestnili v striebornom alebo bronzovom pásme podľa toho, ako sa im darilo.
Porota v troch kategóriách vyhodnotila spevácke výkony súťažiacich takto:
I.kategória:
Zlaté pásmo: Karolína Dreveňáková 3.A z postupom do OK SS aj OK MS,
Larissa Vrabčeková 2.A s postupom do OK MS,
Strieborné pásmo: Andrea Gostíková 1.B, Mária Lieskovská 1.B, Mária Gareková 1.B,
Adela Ondríková 1.B, Lenka Matejčáková 2.A, Natally Vivien Omastová 2.B,
Adela Pastorová 2.B, Dorota Dreveňáková 3.A, Sára Kabáčová 3.B,
Alica Matušisková 3.B, Miroslava Ondríková 3.B, Mia Žáčeková 3.B, Jakub Stas 3.B,
Bronzové pásmo: Barbora Mária Gnidová 1.A, Nina Gasperová 1.B, Rebeka Šuvadová 1.B,
Eliška Budzáková 1.B, Adam Fukas 2.B, Klára Barancová 3.A,
II.kategória:
Zlaté pásmo: Vivien Vrabčeková 5.A s postupom do OK SS aj OK MS,
Matej Vrabček 6.A s postupom do OK MS,
Strieborné pásmo: Anna Garbiarová 4.A, Matúš Dreveňák 4.A, Nino Zboja 5.A, Ema Dudová 5.B,
Laura Removčíková 5.B,
Bronzové pásmo: Kristína Anna Gnidová 4.B, Barbora Laurincová 4.B, Katarína Kmečová 4.B,
Veronika Vrabčeková 4.B,
III.kategória:
Zlaté pásmo: Monika Harezníková 7.B s postupm do OK SS aj OK MS,
Strieborné pásmo: Marianna Romaňáková 7.A, Mia Vitteková 7.B,
Bronzové pásmo: Matej Stas 7.A.
Víťazom blahoželáme, prajeme im veľa úspechov pri reprezentácii školy v okresných kolách a všetkým súťažiacim ďakujeme za veľmi pekný umelecký zážitok a prajeme veľa chuti do spievania.
Vstup do školy je jednou z najvýznamnejších udalostí v živote dieťaťa. Každý budúci prvák vstupoval do našej školy s nedočkavosťou a očakávaním, aké budú v nej jeho prvé samostatné kroky. Na chodbe ich milým úsmevom privítali štvrtácke víly, ktoré predškolákov priviedli k školským laviciam. V triede sa deti posadili a zoznámili s pani učiteľkami, ktorým hneď na začiatku porozprávali, kde bývajú. Následne niečo zarecitovali, alebo pekne zaspievali. Porozprávali aj rozprávku O troch prasiatkach a podľa deja zoradili obrázky. Prostredníctvom tzv. zápisných úloh vypracovávali úlohy zamerané na usporiadanie predmetov podľa určitých kritérií - farby, tvaru, veľkosti, počtu. Vnímanie priestoru sa týkalo pojmov hore, dole, vpravo, vľavo. Niektoré deti poznali už aj zopár písmen a vedeli ich dokonca aj napísať. Predškoláci nakoniec ukázali svoju šikovnosť pri vystrihovaní a lepení zvieratka. Na pamiatku zo zápisu si budúci prváci odniesli svoj prvý diplom a s radosťou z triedy odchádzali. Odmenou im bola cukríková žabka a sladký kvietok. Predškolákom pomaly končí obdobie bezstarostných hier a po prázdninách príde čas prvých povinností, pri ktorých im radi pomôžeme. Dovidenia v novom školskom roku 2025/2026.
Príbehy rôznych žánrov nájdeme v mnohých knihách. A prečo vôbec čítať knihy? Jednoduchá otázka, no pre mnohých ťažká odpoveď. Knihy nás sprevádzajú celým životom. Vďaka knihám spoznávame neznáme krajiny, môžeme zájsť do minulosti i budúcnosti, získavame mnohé zaujímavé informácie, obohacujeme si slovnú zásobu, lepšie vyjadrujeme svoje myšlienky a emócie a dokonca pri nich aj relaxujeme. V dnešnej dobe však väčšina žiakov radšej siahne po mobile alebo počítači, kde má všetko tempo, farebnosť, pohyb...a tak žiaci sa nestíhajú zastaviť, zamyslieť sa nad konaním postáv, nemajú čas predstaviť si udatného rytiera, kúzlo čarovnej lampy... Keďže kniha nám pomáha rozvíjať predstavivosť, vie premeniť zlú náladu na dobrú, vyčariť úsmev na tvári a duševne nás aj obohacovať, rozhodli sa žiaci 4. A a 4.B deťom z materskej školy a prvákom v priebehu 2 týždňov čítať z rozprávkových kníh. Štvrtáci svojim čitateľským umením preniesli tak nielen škôlkárov pred spaním do rôznych príbehov, ale i žiakov 1. ročníka a to na začiatku prvej vyučovacej hodiny. V ríši fantázie a kúziel zabudli potom všetci na starosti bežného života, so záujmom sledovali konanie jednotlivých postáv, víťazstva dobra nad zlom a dobre si oddýchli. Kniha má veľkú moc a preto ju pevne držme v našich rukách.
V rozprávkach je ukrytá pravda, múdrosť, spravodlivosť, jednoducho dobro, ktoré pohladí každé detské srdiečko a deti tak prežívajú zázračné chvíle. Viac ako 120 malých obdivovateľov a milovníkov rozprávok tohto dánskeho rozprávkara sa zúčastnilo v našej škole školského podujatia „Andersenova noc“. Ak tam neboli niektorí náruživí obdivovatelia, tak zaručene všetci boli milovníci súťaží, zábav, hier a spoločného nocovania. Toto všetko sa nám podarilo splniť tento rok. Jedlo, zábava a dobrá nálada nechýbali, postarali sa o ne naše pani učiteľky. V úvode sme sa dozvedeli o „Andersenovi“ to, čo sme ešte dosiaľ nevedeli. Pani učiteľky nás rozdelili do niekoľkých rozprávkových skupín. Každá skupina súťažila v rôznych disciplínach. Čas naozaj rýchlo plynul. Kráľovské rozprávkové postele ( karimatka, spacák ) čakali na svojich nocľažníkov. Naplnení novými, krásnymi a dobrodružnými zážitkami zaspali až v skorých ranných hodinách. Rozprávkové sníčky sadali na viečka a spomienky na tohtoročnú prežitú Andersenovu noc zostávajú nezabudnuteľné.
Tretí marcový týždeň od 17. do 23. marca 2025 sme sa zapojili do medzinárodnej kampane Global Money Week, ktorá pripomína dôležitosť finančného vzdelávania. Téma kampane je Preveruj si „dobré“ rady, nech neskočíš na návnady. Jej cieľom je motivovať mladých ľudí, aby sa naučili overiť si zdroje informácií, rozpoznávať dezinformácie či spoznať rôzne podvodné praktiky.
Vyhlasovateľom a organizátorom celoštátnej výtvarnej súťaže je Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove v spolupráci s Oravským kultúrnym strediskom v Dolnom Kubíne. Do okresného kola sme poslali práce žiakov: 2. kategória: 1.A Erik Garek, Sofia Marmoľová, 1.B Ester Maďarová, 2.B Natally Vivien Omastová, Tobiáš Števaňák, 3.A Karolína Dreveňáková, Štefan Ján Gnida, Natália Paveleková, 3.B Sára Kabáčová, 4.A Ján Pastor, 3. kategória: 5.B Zara Vrabčeková, 6.A Liliana Garguláková, Dorota Špulierová, 7.A Diana Dreveňáková, Sofia Kumorová, Marianna Romaňáková, 8.A Lívia Stasová, 8.B Juraj Lieskovský
Celoštátnu výtvarnú súťaž organizuje Katolícke pedagogické a katechetické centrum. Súťaž je zameraná na zobrazenie biblického obsahu a jeho miesta v živote človeka a v dejinách ľudstva z pohľadu poznávania Svätého písma. Cieľom je nápaditosť a originálnosť vnímania Biblie a tiež privádzať deti, mladých a dospelých k poznávaniu Biblie. Pre tento školský rok žiaci výtvarne spracovávali tému „Pútnici nádeje v Božom slove“. Do súťaže sme poslali práce žiakov: Andrea Gostíková 1.B, Anna Ondríková 6.B, Lívia Stasová 8.A.
CVČ Trstená vyhlásilo výtvarnú súťaž pre materské a základné školy. Naši žiaci sa tejto súťaže zúčastnili vo veľkom počte, téma ich zaujala. Súťaže sa tento školský rok zúčastnili aj dve triedy s kolektívnou prácou - 2.B a 5.A. Spolu sme poslali 44 výtvarných prác, ktoré žiaci vytvorili v škole alebo doma. V 3. kategórii (11 - 15 rokov) získali naši žiaci ocenenia: 1. miesto – kolektív 5.A, 2. miesto – Rebeka Kabáčová 7.B, Cena poroty: Juraj Lieskovský 8.B. Žiakom k dosiahnutým výsledkom blahoželáme a prajeme veľa tvorivých síl. Za aktívne zapojenie sa do tejto súťaže získala naša škola od CVČ špeciálnu cenu podľa vlastného výberu z troch možností, čo nás potešilo.
Celoslovenskú súťaž v literárnej a výtvarnej tvorbe vyhlásilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, usporiadateľom je Ľubovnianske osvetové stredisko v Starej Ľubovni. Žiaci si pre svoje výtvarné dielo mohli vybrať tému Môj svet, môj domov alebo tému Tajomná budúcnosť. Do súťaže sme poslali práce žiakov: II. kategória: 1.A Barbora Gnidová, 3.B Sára Kabáčová, Dušan Matejčák III. kategória: 8.A Alžbeta Kumorová, 8.B Ema Kabáčová, 9.A Anna Kabáčová, Terézia Lieskovská, Lenka Marmoľová, 9.B Nela Skutecká
Možno sa vám tieto prvé slová zdajú zvláštne, ale pre predškolákov, ktorí prišli na návštevu k štvrtákom, bolo množstvo prekvapení v interiéri školy naozajstným tajomstvom. Hneď pri vstupe deti z MŠ zaujalo množstvo farebných výtvarných prác rôznych námetov a techník. Potešili ich aj hry na chodbách a výtvory nádherných hradov a sopiek. Dlhé chodby s množstvom dverí zanechávalo v očiach budúcich prvákov veľké otázniky. Stretnutie predškolákov a štvrtákov v triedach bolo priateľské. Deti z MŠ si v 4.A a 4.B vyskúšali školské lavice a stoličky, poprezerali si učebnice, zošity žiakov, oboznámili sa s rozprávkovými knihami, z ktorých im štvrtáci dokonca aj niečo zaujímavé prečítali. Spoločným postupným skladaním papiera si vytvorili zvieratká, o ktorých si zaspievali, zarecitovali báseň. Z peračníka žiakov plného prekvapení si predškoláci mohli vybrať pastelky, fixky a dokresliť svojho psíka. Na konci vyučovacej hodiny sa s budúcimi prvákmi rozlúčil Pinokio. Malá sladkosťou a pexeso určite potešilo predškolákov. Po zaznení školského zvončeka sa pri rozlúčke všetkých detí nieslo chodbou spoločné,,Ahoj“.
Hviezdoslavov Kubín je najstaršou a najprestížnejšou celoštátnou súťažou v umeleckom prednese poézie a prózy. Tento rok sa koná už 71. ročník. HK zažívajú na hodinách slovenského jazyka a literatúry mnohí. Neodmysliteľný dôraz, tempo, nádych, pauza, ceruzkou popísané básne a krátke prózy......tak vyzerá príprava žiakov. Najlepší z tried postupujú do školského kola a víťazi reprezentujú školu v okresnom kole. V našej škole šikovní recitátori umelecky prednášali 12. marca. Veľká pochvala patrí všetkým recitátorom, ktorí prejavili záujem. A tu sú víťazi: 1.kategória POÉZIA: 1. Barbora Laurincová 4.B, 2. Tamara Rajmanová 3.A, 3. Jakub Kubas 3.B; 1.kategória PRÓZA: 1. Sára Kuhajdová 4.A, 2. Dušan Matejčák 3.B, 3. Juliana Babinská 2.A; 2.kategória POÉZIA: 1. Denisa Sirotová 5.B, 2. Anna Ondríková 6.B, 3. Matej Vrabček 6.B, 2.kategória PRÓZA: 1. Vanesa Romaňáková 6.B, 2. Ema Dudová 5.B, 3. Michal Gostík 5.A; 3.kategória POÉZIA: 1. Pavol Sirota 8.B, 2. Michal Gasper 8.B, 3. Alžbeta Kumorová 8.A; 3.kategória PRÓZA: 1. Ema Kabáčová 8.B, 2. Ivana Dreveňáková 8.A, 3. Marianna Špulierová 7.A
Dňa 25.02.2025 sa v našej škole konalo popoludnie plné zábavných a súčasne vzdelávacích aktivít. Popoludnie bolo bohaté na efektné pokusy a zaujímavé úlohy, ktoré podporovali kreativitu a zvedavosť našich „mladých vedcov“. Táto akcia bola jedinečnou príležitosťou pre tých, ktorí sa chceli ponoriť do sveta prírodovedných predmetov, ako sú biológia, chémia, geografia a fyzika prostredníctvom osobnej skúsenosti a zážitku. V rámci geografie bola pre žiakov veľmi atraktívnou aktivitou simulácia explozívneho výbuchu sopky, ďalej žiaci s využitím IKT riešili slepé mapy miest Slovenska, skladali puzzle kontinentov a Slovenska. Možnosť preniknúť do mikrosveta a pozorovať rôzne zaujímavé objekty pod mikroskopom, bola zaujímavou aktivitou z oblasti biológie. V rámci chémie boli pre žiakov pripravené pokusy: Dúha v mlieku, Tancujúce hrozienka, Zázračná kvapalina nekvapalina, Kapustový indikátor, Lávová lampa, Slonia zubná pasta. Veľkým lákadlom a skvelou zábavou bola pre žiakov Héliová show – zmena hlasu po vdýchnutí hélia. Fyzika bola ďalšou disciplínou, ktorá pritiahla pozornosť našich žiakov rôznymi fascinujúcimi efektmi a pokusmi ako - Obrázky miznúce vo vode, Rozsvieť vianočný stromček, Olej tečúci dohora, Vzduchové delo, Miešanie farieb, Najdlhšia reťaz zo spiniek a magnetu. Efektné pokusy priniesli žiakom nielen vizuálny zážitok, ale aj porozumenie prebiehajúcim dejom. Veríme, že sa všetkým zúčastneným naše zábavné popoludnie páčilo a prinieslo im nielen množstvo zážitkov, ale aj nové poznatky a radosť z objavovania.
V tomto školskom roku sme organizovali dva pobytové lyžiarske výcviky. V decembri pre ôsmakov, ktorým sa pre nepriaznivé snehové podmienky minulý školský rok výcvik zrušil, tentokrát im to však našťastie vyšlo. Vo februári sa výcviku zúčastnili žiaci 7. ročníka. Obidva lyžiarske výcviky prebiehali v krásnom prostredí Belianskych Tatier s ubytovaním v príjemnom penzióne Kamzík v Ždiari, ktorý nám poskytoval veľmi kvalitné služby. Všetci žiaci z výcviku odchádzali nielen s lepšími lyžiarskymi zručnosťami, ale aj s príjemnými zážitkami, na ktoré budú určite spomínať veľmi dlho.