Hlavné menu

eTwinning

eTwinning

https://www.etwinning.sk/

eTwinning je najväčšia komunita škôl v Európe od roku 2005, ktorá umožňuje a podporuje najmä:

  •  spoluprácu škôl na diaľku,
  • komunikáciu v bezpečnom virtuálnom prostredí,
  • prácu na projektoch,
  • inovatívne a zábavné vzdelávanie,
  • profesijný a osobnostný rast,
  • rozvíjanie  digitálnych aj ostatných kľúčových kompetencií..

 

Účasť na medzinárodnom eTwinning seminári na Malte 

  

V dňoch 23.-25.5.2024 sa na Malte uskutočnil medzinárodný eTwinningový seminár na tému: eTwinning & WellBeing in Schools. Seminára sa zúčastnili pedagógovia z 11 európskch krajín vrátane Slovenska. Našu krajinu reprezentovali tri učiteľky, medzi nimi aj kolegyňa Eva Kabáčová, ktorá sa venuje eTwinningovým projektom na našej škole. Byť súčasťou komunity učiteľov z rôznych krajín bolo pre ňu veľkou cťou a výzvou zároveň. Bol to neuveriteľne hodnotne a efektívne  strávený čas, kde mohli načerpať množstvo inšpiratívnych myšlienok, námetov, tipov a rád pri tvorbe projektov, vzájomne zdieľať svoje skúsenosti, nájsť si partnerov pre budúce projekty... Toto všetko a ešte omnoho viac ponúkol tento seminár, ktorého sa mohla zúčastniť prostredníctvom eTwinning Slovensko a ktorému vďačí za príležitosť.

Náš eTwinning projekt 2022/2023  "Following the track of Unesco heritage"

Projekt bol ocenený národným aj európskym certifikátom kvality. Taktiež získal 2. miesto v Národnej súťaži eTwinning.

               

 V tomto projekte sme  spolupracovali so základnými školami z Turecka a Poľska. Hlavné ciele našej spolupráce:

  • získať poznatky o pamiatkach UNESCO v krajinách zapojených do projektu
  • pochopiť význam zachovania kultúrneho dedičstva pre budúce generácie
  • naučiť sa získavať a zdieľať informácie zaujímavým a netradičným spôsobom
  • uvedomiť si význam a potrebu učenia sa cudzích jazykov
  • naučiť sa spolupracovať bez ohľadu na etnický pôvod
  • pomôcť žiakom budovať si zdravé sebavedomie
  • viesť žiakov k zodpovednosti
  • zlepšiť zručnosti v používaní digitálnych technológií
  • rozvíjať kultúru rešpektu k rôznym presvedčeniam a spôsobu života.

Aktivity projektu: 

Tvoríme logo projektu - žiaci  vytvárali pomocou online nástroja Canva svoje logo projektu. Každá krajina hlasovaním vybrala najskôr svoje najkrajšie logo a z týchto sa potom spoločným hlasovaním vybralo víťazné logo projektu, ktorým sa stalo práve to naše.  A takto vyzerá: 

      

Online meeting na prvom spoločnom online meetingu sme rozdelení do troch medzinárodných tímov vytvárali slovné mraky z názvov pamiatok Unesco v jednotlivých krajinách v programe Word Art.  Výsledok našej medzinárodenej spolupráce je pekný, čo poviete?

             

Krátke videáv programe Canva žiaci vytvárali jednoduché videá o pamiatkach Unesco na Slovensku so sprievodným slovom v anglickom jazyku. Jednoduché to teda nebolo, ale zvládli to výborne:-) Videá sme potom nahrali na Padlet. 

Spoločný anglicko-slovesnko-turecko-poľský slovník -  zaujímavou kolaboratívnou aktivitou bolo vytváranie medzinárodného slovníka v zdieľanom Google dokumente. Okrem písanej podoby slov sme výslovnosť slov nahrali cez nástroj Vocaroo, nahrávky stiahli ako QR kódy a tie sme vložili do tabuľky.

   

https://docs.google.com/spreadsheets/d/15JQxKBEeRfH2IEQ9NArOVjwv6Q09m4GrcqAIQIhVuq0/edit#gid=0

World heritage day  - každý rok 18. apríla sa vo svete slávi tento sviatok a kedže pamiatky Unesco sú svetovým dedičstvom, aj my sme tento slávili tak, že sme niektoré z nich boli navštíviť. 

Druhou aktivitou spojenou s týmto sviaatkom bola výtvarná súťaž, kde žiaci všetkých partnerských krajín ľubovoľnou technikou znázornili Unesco pamiatky. Z každej krajiny bola online hlasovaním zvolená víťazná práca. A tá naša, za ktorú hlasovali Turci vyzerala takto: 

                                                                            

Vytváranie puzzle  -  pomocou online nástroja Jigidi žiaci všetkých partnerských krajín vytvárali puzzle z obrázkoch pamiatok Unesco svojej krajiny, ktoré potom mohli súťažna na čas skladať a zároveň tak spoznávať jednotlivé pamiatky.

Plagát - kolaboratívne sme vytvárali plagát v programe Canva, kgtorým sme chceli zdôrazniť potrebu zachovania kultúrnych a prírodných pamiatok pre budúce generácie. 

 

Hovoriace obrázky -  veľmi jednoduchá a zábavná aplikácia Chatter Pix, pomocou ktorej žiaci predstavili svetové pamiatky Unesco ako Eiffel tower, Sydney opera House, Machu Picchu či Great Wall of China.  Jednoduché anglické frázy nahrali do aplikácie, pridali obrázok a po pár sekundách obrázky rozprávali.  machu picchu_emma.mp4

A song of Peace - toto je názov piesne, ktorú sme spoločne naspievali. Každá krajina mala svoju časť piesne a spojením vzniklo zaujímavé video. 

 

e-Book - spoločná elektronická kniha je záverečným produktom našej niekoľkomesačnej spolupráce. Na knihe sme pracovali kolaboratívne, každý žiak všetkých partnerských krajín prispel svojou časťou. Pri tvorbe knihy prejavili svoju kreativitu, digitálne zručnosti aj vedomosti o pamiatkach Unesco, ktoré počas predchádzajúcich mesiacov spoznávali. V knihe sú zakomponované všetky pamiatky Unesco z krajín Slovensko, Turecko a Poľsko - ich fotografie aj s krátkym popisom v anglickom jazyku. 

         

 

 

 

 

 

 

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s materskou školou Liesek
    Staničná 324
    02712 Liesek
  • +421 43/5384219
    +421 43/5324544
    +421 43/5324543-fax

    Materská škola: 043/5384238
    Školská jedáleň: 043/5324500

Fotogaléria