Žiaci 5.A a 5.B sa zapojili do 6. ročníka celoslovenskej výzvy Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok? Rozhodli sa potešiť tieto Vianoce seniorov darčekom, ktorý zahreje pri srdci ich aj starkých. Spolu s rodičmi naplnili krabice maličkosťami, ktoré potešia osamelých seniorov. Často je to jediný darček, ktorý dostanú a preto vložili do krabice aj kúsok svojho srdca a prianie, ktorým spríjemnia starkým Vianoce. Veríme, že im tieto maličkosti vyčaria úsmev na tvári a prinesú radosť do ďalších dní.
Prváci z našej školy (1.A, 1.B) sa zapojili do medzinárodnej iniciatívy TANEC PRE ŽIVOT (DANCE FOR LIFE), ktorá je súčasťou medzinárodného projektu FAST Heroes.
Dňa 23. 11. 2023 popoludňajšie hodiny v našej škole ovládla angličtina. Naši žiaci sa zapojili do školského kola Olympiády v Anglickom jazyku. Súťažili v dvoch kategóriách. Kategória 1A je určená pre žiakov 5. – 7. ročníka. Kategória 1B je pre žiakov 8. – 9. ročníka. Víťazi školského kola sú: 1A - 1.miesto Vanesa Vrabčeková 7.B, 2.miesto Eliška Kuráňová 7.A, 3.miesto Ivana Dreveňáková 7.A, 1B - 1.miesto Ján Čurha 9.B, 2.miesto Šimon Patek 9.B, 3.miesto Rebeka Štoberová 8.B a Nela Šinálová 9.B. Srdečne blahoželáme a víťazom Vaneske a Jankovi držíme palce na okresnom kole.
Na hodinách náboženstva a dejepisu sa deviataci oboznamovali s históriou mesta Krakov a s významnými osobnosťami, ktoré v tomto meste pôsobili. Vybrali sme im sestru sv. Faustínu a sv. Jána Pavla II. Pri exkurzii sa od rehoľnej sestry dozvedeli aké vzácne je Božie milosrdenstvo a základné informácie o mieste na ktoré žiaci doputovali. Navštívili , tiež kaplnku Božieho milosrdenstva. Potom sa presunuli do sanktuária Jana Pavla II. Žiaci sa pomodlili pri relikviách sv. Jána Pavla II . Okrem iného pozorovali architektúru týchto stavieb a popisovali spoločné znaky s talianskymi stavbami.
Dňa 14.11.2023 žiakov 3.A, 3.B a 2.A neodradilo zamračené ráno a vydali sa na cestu do Klina. Pri prvej informačnej tabuli náučného chodníka Premeny lesa ich privítala pani Ing. Zuzana Kertysová zo správy CHKO Horná Orava. Žiakov pútavou formou oboznámila o vzniku a význame rašeliniska, pričom mali možnosť aj na rašelinisko vstúpiť, prakticky si overiť, že je to veľmi vlhké prostredie a rastlinky, ktoré v týchto extrémnych podmienkach žijú aj vidieť. Dozvedeli sa o mäsožravých rastlinkách, ktoré si dopĺňajú živiny chytaním hmyzu aj o rôznych druhoch machov. Po zážitkovom učení, ktoré ich obohatilo o nové poznatky sa presunuli na kopec Grapa ku kópii brazílskej sochy Krista. Z tohto miesta mali aj prekrásny výhľad na štíty Západných Tatier a Oravskú priehradu. Po krátkej ďakovnej modlitbe a desiatovom oddychu vytvorili skupinky, precvičovali svoje schopnosti komunikovať, spolupracovať a rešpektovať sa vzájomne. Pracovali na spoločnej koláži vytvárali obrazy z prírodného materiálu. Exkurzia splnila svoj účel a sme veľmi vďační pani Kertysovej za zážitkové učenie v prírodnom prostredí.
V rámci mariánskeho mesiaca sme už tradične zrealizovali akciu pod názvom Farebný týždeň. Počas tohto týždňa sme sa v myšlienkach spájali s misionármi na rôznych kontinentoch a podporili sme ich misie farbou nášho oblečenia. Žiaci sú už na túto každoročnú akciu zvyknutí a radi si obliekajú každý deň oblečenie danej farby – v pondelok to bola zelená farba Afriky, v utorok červená farba Ameriky, v stredu biela farba Európy, vo štvrtok žltá farba Ázie a v piatok sme týždeň ukončili modro – farbou Austrálie a Oceánie. Súčasťou tohto týždňa bol aj misijný jarmok, ktorý sa konal v stredu 18.10. Na našom jarmoku si žiaci mohli kúpiť misijné koláčiky – sladké, slané a veľmi dobré, ktoré pripravili deviataci so svojimi rodičmi, za čo im veľmi pekne ďakujeme. Takto sme všetci – žiaci, rodičia a učitelia prispeli na misie sumou 322,25 eur. Tieto peniaze sme venovali deťom v Argentíne prostredníctvom Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého z Ivanky pri Nitre. Odovzdali sme ich sestre Laure a sestre Filipe, ktoré navštívili našu školu a žiakom 5. a 9. ročníka priblížili svoju prácu na misiách v Južnej Kórei a na Filipínach. Žiaci sa dozvedeli veľa zaujímavostí o živote v týchto krajinách a najmä o svojich rovesníkoch. V stredu 18.11. sme sa už tradične vo všetkých triedach zapojili do celosvetovej modlitebnej akcie „Milión detí sa modlí ruženec“. „Ruženec si Boh veľmi cení a jeho modlitba je potrebnejšia ako kedykoľvek predtým,” hovorí kardinál MauroPiacenza, prezident ACN. Vojny, násilie a extrémna chudoba v krajinách ako Ukrajina, Nigéria, Mjanmarsko a Pakistan, ako aj v regiónoch Blízkeho východu a Sahelu v Afrike sú centrom misie ACN. Nadácia chce preto zveriť Bohu na mocný príhovor jeho Matky všetky miesta a ľudí, ktorí nemôžu žiť v pokoji.
V rámci programu eTwinning sme získali 2 prestížne ocenenia za medzinárodný projekt „Following the track of Unesco heritage“, v ktorom žiaci terajšej 6.B spolupracovali s tureckou a poľskou školou. Prvým ocenením je získanie certifikátu NQL (National Quality Label). Toto ocenenie získavajú len medzinárodné projekty, ktoré spĺňajú prísne kritériá kvality.
Ďalšie ocenenie v podobe 2. miesta sme získali v Národnej súťaži eTwinning. Je to súťaž o najlepšie eTwinning projekty na Slovensku s certifikátom kvality. Ďakujeme žiakom 6.B za ich snahu a chuť sa vzdelávať viac a inak, ich rodičom za podporu počas celého trvania projektu a ostatným, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na realizácii tohto projektu!
Dňa 26.10. naši štvrtáci a piataci mali možnosť získať nové vedomosti z oblasti astronómie a prírodných vied v mobilnom planetáriu. Pomocou výkladu a filmu sa zaujímavou formou dozvedeli o záhadách vesmíru, hviezd a planét a nachvíľu sa preniesli do čarovného virtuálneho sveta, z ktorého sa im ani nechcelo odísť. Témy zahalené rúškom tajomstva inšpirovali našich žiakov k zamysleniu sa nad existenciou sveta okolo nás...
Hovorí sa, že na východe nič zaujímavé nie je... Žiaci z turistického krúžku sa však na vlastné oči presvedčili, že opak je pravdou. Víkend v tejto časti Slovenska bol skutočne pestrý. Najskôr nás čakala dlhá cesta až do Michaloviec, kde nám na ZŠ Krymská s veľkou ochotou otvorili svoje brány. Pani riaditeľka s pani učiteľkami nás srdečne privítali, ukázali nám priestory školy a potom sme sa vybalili v telocvični, ktorá sa pre nás na dve noci stala domovom. Na druhý deň skoro ráno sme sa posilnili z pestrej ponuky sladkého aj slaného pečiva od našich mamičiek a vyrazili k plesu Morské oko, ktoré sa nachádza vo Vihorlatskom pralese. Po krátkej zastávke pri plese sme pokračovali pomerne prudkým stúpaním na Sninský kameň. Za pekného počasia je odtiaľ vidieť nádhernú scenériu - Morské oko uprostred pralesa, čo nám nebolo úplne dopriate a navyše silný vietor nás rýchlo odtiaľ hnal preč. Po zostupe k plesu sme si pri chate dopriali oddych, obišli celé pleso dookola a potom sme autobusom pokračovali k Zemplínskej šírave. Tam nás už čakal chutný neskorý obed a po ňom krátky pobyt na pláži pri západe slnka. Už tamker za tmy sme aspoň na chvíľu navštívili blízke pútnické miesto Klokočov a unavení sme sa vrátili do Michaloviec. Únava však dlho netrvala. Jednotlivé skupinky žiakov sa s plným nasadením pustili do tvorenia a nacvičovania večerného programu, kde všetci ukázali svoju kreativitu a zmysel pre humor v programe Lieseckí turisti majú talent. Po takomto náročnom dni všetci veľmi rýchlo zaspali a zrazu bola nedeľa ráno. Balenie, raňajky, upratovanie.... a následné pokračovanie do Košíc. V nádhernej Katedrále sv. Alžbety sme mali sv. omšu a po nej sme absolvovali náročný výstup po strmých a úzkych schodoch do veže. Výhľad na celé Košice však za tú námahu určite stál. Posledným bodom programu bola košická ZOO, ktorá sa nachádza vo veľmi peknom prostredí. Zažili sme komentované kŕmenie delfínov, ktoré napr. v Bojniciach neuvidíte. Po prehliadke ZOO nás čakala opäť dlhá cesta späť. Unavení, no určite s obrovskými zážitkami, sme sa štastne vrátili domov a už teraz sa tešíme na ďalší turistický výlet.
Načo kupovať hračky, keď si dokážeme vyrobiť vlastné? Žiaci 3.A sa v týchto dňoch učili o vzduchu. Dospeli k záveru, že vzduch je pre nás nevyhnutný. Bez vzduchu to nejde. Vedeli, že aj dopravné prostriedky využívajú vlastnosti vzduchu. Na domácu úlohu dostali vyrobiť si vlastný AUTOBALÓN. Zvládli to aj s pomocou svojich šikovných rodičov a veľmi sa z nich tešili 😊
Dňa 5. októbra sa šiestaci vybrali "Za prírodou". V Tatranskej Lomnici sa zúčastnili prednášky o fotení prírody. Následne si pozreli v múzeu TANAPu expozíciiu, kde mohli vidieť rôzne typy spoločenstiev rastlín a živočíchov. S lesníkom si hravou formou zopakovali niektoré poznatky o lesných živočíchoch. Pri prechádzke na Hrebienok obdivovali krásy jesennej prírody a odmenou za zdolanú cestu im boli prekrásne výhľady. Zároveň sa zapojili do akcie Čisté lesy - zbierali odpadky, ktoré našli na turistickom chodníku.
Žiaci 4. ročníka sa v 2.polovici septembra, zúčastnili Babylonskej školy v prírode. Ubytovaní boli v Hoteli Biela medvedica, ktorý sa nachádza v malebnom prostredí obce Bystrá, neďaleko Nízkych Tatier. Deti počas týždňa pracovali v tímoch. S lektormi riešili rôzne úlohy a venovali sa aktivitám športového, hudobného, výtvarného, vedomostného a zábavného charakteru. Okrem toho nacvičovali divadelné scénky. Vyvrcholením tohto nácviku bolo divadelné predstavenie s názvom Jánošík. Posledný večer bolo vyhodnotenie práce a rozlúčková diskotéka. Týždeň bol bohatý na množstvo zážitkov, na ktoré budeme ešte dlho spomínať.
Žiaci siedmeho ročníka navštívili sklársku dielňu v obci Valaská Belá. Zoznámili sa s výrobou skla, dokonca si niektorí z nich mohli vyskúšať prácu sklára. Veľmi sa z toho tešili aj keď ich výrobky mali iné tvary ako si predstavovali. Cestou domou obdivovali obec Čičmany a navštívili betlehem v Rajeckej Lesnej. Vedomosti, ktoré zistili zapísali do pracovného listu. Cesta bola síce náročná, ale skúsenosti, ktoré nadobudli sú veľmi vzácne.
Prázdniny sú obdobím voľna, oddychu...aj pri knižke. A prečo nie? Veď v knihách s hrdinami prežívame niečo zaujímavé, zvláštne, ba priam čarovné. Preto sa žiaci 3.B počas piatkového vyučovania 29.09.2023 vrátili vo svojich spomienkach k prázdninovým knihám. Mali tzv. : ,, Prázdninové čítanie.“ Nielenže o knihách žiaci rozprávali, prezentovali ich, ale prostredníctvom obrázkov z kníh vtiahli prítomných do sveta knižných hrdinov. Bolo to zaujímavé počúvanie rôznych príbehov. Žiaci počas nasledujúcich hodín potom nahlas čítali úryvky z kníh, pokračovali v tichom čítaní a výtvarnom prejave prečítaného textu. Do čitateľského denníka, ktorý si vedú od 2. ročníka, zapísali názvy kníh prečítaných počas prázdnin. Musím pochváliť a vyzdvihnúť tých žiakov, ktorí majú radi knihy a so záujmom sa venujú ich čítaniu. No prvenstvo tento krát patrí Kristínke Gnidovej s 12. prečítanými knihami v čase prázdnin. Učivo o náučnej a zábavnej literatúre si žiaci následne utvrdili návštevou kabinetu učebníc, čitárne a školskej knižnice- teda miestností s množstvom literárnych diel. Na záver žiaci pokračovali v čítaní knihy, požičanej z čitárne ,,Rozprávky“.
13. septembra sa triedy 5.A. a 5.B. vybrali za umením. Prvá zastávka bola v Galérii Márie Medveckej, kde sme sa dozvedeli zaujímavé informácie o maliarke Márii Medveckej. Namaľovala vyše 2000 obrazov, kde zobrazila oravský ľud pri každodenných činnostiach. Ďalej sme pokračovali na Slanický ostrov umenia, kde nás čakala skvelá plavba loďou. Keďže nám počasie prialo, plavbu sme si vychutnali aj s nádhernými výhľadmi na okolité vrchy. Na ostrove nás čakala prehliadka a po nej kvízové otázky, na ktoré sme hľadali odpovede počas návštevy ostrova. Naša cesta za umením končila na pútnickom mieste v oravskej obci Klin, kde sme obdivovali sochy našich svätcov a po modlitbe a športových hrách sme ukončili našu cestu za umením.
Počas niekoľkých mesiacov žiaci 5.B v rámci programu eTwinning intenzívne spolupracovali so žiakmi z Turecka a Poľska. Projekt s názvom „Following the track of Unesco heritage“ bol zameraný na kultúrne a prírodné dedičstvo Unesco. Táto medzinárodná spolupráca prebiehala v online priestore, kde žiaci partnerských krajín robili množstvo aktivít. Najskôr sa vzájomne zoznámili, predstavili seba aj svoju školu, naučili sa, čo je to Padlet či Linoit. Cez ďalšie online nástroje spoznávali pamiatky Unesco v jednotlivých krajinách a získané informácie vzájomne zdieľali rozmanitým spôsobom. Jigidi, Canva, Vocaroo, Google forms, Word Art, Book creator... boli nástroje, pomocou ktorých vytvárali o týchto pamiatkach puzzle, medzinárodný slovník, logá, videá či elektronickú knihu. Na online meetingoch v medzinárodných tímoch vytvárali slovné mraky, ale aj súťažili v hre Flippity game. Keďže každá partnerská škola bola z inej krajiny, komunikačným jazykom bola angličtina a tak sa žiaci museli poriadne popasovať aj s takouto výzvou. Zistili, že cudzí jazyk je veľmi potrebný a naozaj má zmysel učiť sa ho. Po zrealizovaní všetkých spoločných aktivít piataci svoj projekt odprezentovali žiakom a učiteľom školy, a taktiež svojim rodičom a príbuzným. Za ich niekoľkomesačnú aktívnu prácu v projekte boli odmenení certifikátom aj tortou.
Čo žiaci projektom získali? Určite nové vedomosti a mnohé zručnosti, rozšírili si anglickú slovnú zásobu, spoznali nových zahraničných kamarátov a ich kultúru, naučili sa spolupracovať a pristupovať k práci zodpovedne, aby spolupráca mala zmysel.
Vďaka eTwinningu majú školy skvelú príležitosť nadväzovať kontakty medzi krajinami celej Európy. eTwinning podporuje vzdelávanie inovatívnou formou a zároveň zbližuje národy, vedie ku kolaboratívnej práci, vzájomnej tolerancii aj rozvíjaniu osobnosti.
Tento projekt v rámci eTwinningu určite nie je náš posledný, pretože plánujeme v tejto medzinárodnej spolupráci pokračovať aj naďalej.